Baba Ahmet Opak: Oğlum kanalda boğulmadı, öldürüldü

14 Ocak 2010 - 16:07

Adana'da 2009 yılının Ağustos ayında sulama kanalında boğulan Hakan Opak'ın (18) babası Ahmet Opak, oğlunun boğulmadığını arkadaşları tarafından kanala atılarak öldürüldüğünü ileri sürdü.

Baba Ahmet Opak, olaydan sonra suç duyurusunda bulunduğunu ancak adli makamların 'Sen senaryoyu yazmışsın film mi çekeceksin?' diye kendisiyle dalga geçtiklerini anlatıyor. Verdiği dilekçelere red cevabı geldiğini anlatan Baba Opak, "Benim oğlum 18 yaşına kadar sulama kanalına bir kez girip yüzmüş değil. Olay sabah saa 05:00'da meydana geliyor. Benim oğlumun sabahın o vaktinde suda ne işi var?" sorusunu yöneltiyor. Oğlunun arkadaşları Özgür E. ve Nevzat Y. tarafından sulama kanalına atıldığını ileri süren Ahmet Opak, "Biz fakir bir aileyiz. Ben bir bahçede bekçi olarak görev yapıyorum. Olayın olduğu tarihte ben de eşim de evde değildik. Oğlum, bir arkadaşı vasıtasıyla 50'nin üzerinde sabıkası olan bir kişiyle arkadaş olmuş. O gün bizim evde sabah kadar okey oynamışlar. Söylenene göre okeyi kumar haline getirmişler. Oğlum kaybedince para istemişler. Oğlumun üzerinden 10 kuruş çıkmış. Sabah oğlumun boğulduğu haberi geldi. Olay yerine koştum. Çevredekilerin söylediğine göre oğlum can çekişirken arkadaşları 'Kurtarmayın şaka yapıyor' demişler. Ben oğlumun boğulduğuna değil arkadaşlarınca öldürüldüğüne inanıyorum." ifadesinin kullandı.

OLAY BASINA BÖYLE YANSIMIŞTI

Ağustos 2009 tarihinde Hakan Opak'ın sulara kapılması üzerine arkadaşları Özgür E. ve Nevzat Y. durumu polise bildirdi. Olay yerinde yapılan ilk incelemelerden sonuç alınamayınca, baba Ahmet Opak'ın başvurusu üzerine kanala gelen su kesildi. Opak'ın cesedi, suya girdiği noktadan yaklaşık 4 kilometre ileride bulundu. Gencin babası Ahmet ve kardeşi Erkan Opak (16) sinir krizi geçirdi. Ekipler, gencin cesedini sudan çıkartabilmek için Cumhuriyet Savcısının olay yerine gelmesini bekledi . Oğlunun cesedinin uzun süre bekletilmesine tepki gösteren baba Ahmet Opak, bu sürede yeniden fenalaştı. Nöbetçi savcının yaklaşık bir saat sonra olay yerine gelmesinin ardından ceset sudan çıkarıldı. Bu sırada çevredeki vatandaşlar ve gencin yakınları, savcının geç gelmesine ve kanal kenarındaki kaldırıma konulan cesedi ayakta, elinde şemsiyeyle inceleyen adli tabibe tepki gösterdiler.

Ceset, savcının incelemesinin ardından Adana Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırıldı.


(CİHAN)


Türkiye