Babacan: TTIP’nin bir parçası olmaktan memnuniyet duyarız

11 Ekim 2013 - 01:29

WASHINGTON - ABD ve Avrupa Birliği arasında yapılması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) hakkında açıklamalarda bulunan Babacan, Türkiye olarak TTIP’nin bir parçası olmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları dolayısıyla ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD Ticaret Odası’nda onuruna düzenlenen programa katıldı.

AB’nin Meksika, Kanada ve Kore ile serbest ticaret görüşmelerini gerçekleştirdiğini belirten Babacan, AB’li yetkililere Türkiye olarak bu görüşmelerin bir parçası olmak istediklerini ilettiklerini söyledi. Babacan, “Bunun için ABD yönetimi, Kongre ve Avrupa Birliği’nin güçlü bir niyeti olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’yi daha kolay yatırım yapılabilir bir ülke haline getirmek için çalıştıklarını belirten Babacan, firmalar için rekabetçi bir piyasa kurmak çabasında olduklarını dile getirdi. Babacan, “Eğer firmalar gerçekten ciddi rekabetin olduğu bir ortamda varlıklarını sürdürmeyi başarabilirlerse, daha sonra ülkesel ve bölgesel oyuncular olabileceklerine inanıyoruz.” dedi.

Programda ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcıları Myron Brilliant ile Khush Choksy de hazır bulundu.

Myron Brilliant yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolar olduğunu ve bunun daha da geliştiğini ifade etti. Brilliant, “İyi bir ekonomik ilişkimiz var. Fakat tam anlamıyla olması gereken bir ekonomik ortaklığımız henüz oluşmadı.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Türkiye’nin Orta Asya, Ortadoğu ve Avrupa’ya kapısı olduğunu dile getiren Brilliant, ABD’nin toplam ihracatının sadece yüzde 1’ini Türkiye’ye yaptığına dikkat çekti. Türkiyeli yatırımcılara ABD’ye yatırım yapmaları yönünde cesaret vermek istediklerini ifade eden Brilliant, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için daha fazla çalışılması gerektiğini söyledi.

(CİHAN)


Dünya