Badak: Meclis'in yeni yasama döneminde sivil bir anayasa yapacağından umutluyum

12 Eylül 2013 - 12:24

ANTALYA - AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, yeni yasama yılında Meclis'in sivil bir anayasa yapacağından umutlu olduğunu söyledi. Milletvekili Sadık Badak, AK Parti İlçe Başkanı Ercan Mekteplioğlu, İl Genel Meclisi üyesi Ömer Şahin ve İlçe Parti Yönetimi ile birlikte Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu'yu makamında ziyaret etti. Badak, Kaymakam Bulgurlu'dan ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Milletvekili Badak, ziyarette bir gazetecinin '1980 askeri darbesinin üzerinden geçeli 33 yıl oldu, yeni yasa döneminde Meclis'in sivil bir anayasa yapacağından umutlumusunuz?' sorusuna evet umutluyum cevabını verdi. Bugün askeri darbenin 33'ncü yıl dönümü olduğunu belirten Badak, 3 yıl önce yapılan 12 Eylül Anayasa değişikliği referandumunda halkın sandıkta yüzde 57'sinin sandıkta evet diyerek sivil anayasa yapmına yeşil ışık yaptığını söyledi.

Sivil anayasa yapımının bütün partilerinin parti programlarında var olduğunu belirten Badak, partilerinde 3 Kasım 2002 seçimleri sonrası parlementoda sivil bir anayasa yapmak için gayret gösterdiğini, bu gayretlerin en göstegesinin ise 26 maddenin oylandığı refedandum olduğunu kaydetti. Badak sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni yasama yılında Meclis'in sivil bir anayasa yapacağına inancım tamdır. Partimiz sivil bir anayasa yapımı için 11 yıldır yoğun bir gayret gösteriyor. Sivil bir anayasa yapımı konusunda Meclis Anayasa Komisyonu 60 madde de uzlaştı. Umarım yeni yasama dönemi başlar başlamaz 60 madde oylanır. Yeni sivil bir anayasanın yeni yasama döneminde yapılacağını ümit ediyorum."

BADAK: KÖPRÜLÜ KANYON'DA 10 EURO'YA RAFTİNG YAPTIRILMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ

Milletvekili Badak, Antalya'nın en ayrıcalıklı turizm bölgelerinden birininde Köprülü Kanyon Milli Park alanı olduğunu söyledi. Bölgede kurumların ortak onayıyla hazırlanan projenin kabul edilmesi ile böldede disiplinsiz su sporu yapımınında son bulacağını belirten Badak, her yıl 1 milyona yakın yerli ve yabancı turistin su sporu yaptığı yerde 10 Euro'ya rafting satımının son bulacağını ifade etti. Bölgede disipline olmayan su sporları yapımı ve firmaların ezici rekabetine bağlı 10 Euro'ya rafting yaptırılmasının üzüntü verici olduğunu belirten Badak, planlama ile gereksiz rekabetin önüne geçilerek bölgenin marka değerine bağlı 30 Euro'ya çıkarılması gerektiğini kaydetti. Badak, "Bölgede su sporları disipline edilmezse 10 Euro'ya rafting yaprırılarak raftingci para kazanamaz. Planlama ile haksız ve ezici rekabetin önüne geçilmeli. " diye konuştu.

MANAVGAT'TA BOŞANMA ORANLARINDA YÜZDE 50 AZALMA BEKLENİYOR

Kaymakam Bulgurlu, Badak'a ilçede gayata geçirdikleri Manavgat Google, Toplumda Şiddeti Önleme, Aile Bilgilendirme, Evlilik Okulu projeleri ile evde sağlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yaptı. Manavgat'ta bin 400 evde bakım hizmeti verildiğini anlatan Bulgurlu, Manavgat Google ile de 5 yılde bu sene 7 milyon yerli ve yabancı turiste bölgenin tarihi doğal güzellikleri ve kültürel varlıkları hakkında bilgilendirme yaptıklarını kaydetti. EVOP kapsamında 2 yıl içinde 5 bin kişiye eğitim semineri verdiklerini belirten Bulgurlu, bu bağlamda ilçede turizm çalışma imkanlarına bağlı her yıl 7 bin nüfus artışına karşı 2012 yılınde boşanma oranlarında yüzde 24 düşme olduğunu, bu yılın sonunda bu rakamın yüzde 50'ye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

(CİHAN)


Güncel