Badem üzüm ve elmaya alternatif oldu

25 Temmuz 2011 - 17:11

MERSİN - Mersin’in Gülnar ilçesinde üzüm ve elmadan sonra alternatif olarak üretilen badem çiftçilerin umudu oldu.
Gülnar Badem Üreticilerini Destekleme Derneği Başkanı Ali Kozak, Türkiye'de tüketilen bademin yüzde 70'inin ithal olduğunu belirterek, yüzde 30’unun iç üretimden karşılandığını söyledi.
Kozak, "İlçemizin coğrafi yapısından dolayı tarım alanları oldukça kısıtlı. En büyük geçim kaynağı olan üzüm üretimi maalesef pazarlama sorunu aşılamadığından dolayı azaldı. Bağcılık bitme noktasına geldi. Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğünün destekleriyle başlayan kaliteli badem üretimi çiftçilerin umudu haline geldi." dedi.
Ziraat Odası tarafından 25 bin aşılı badem fidanının çiftçilere ücretsiz dağıtıldığını belirten Ali Kozak, "İlçemize badem kabuğu soyma ve kırma entegre tesisi kurulması için Çukurova Kalkınma Ajansından mali destek almak için proje hazırlıyoruz. Projemizin kabul edilmesi durumunda ürettiğimiz Teksas, Ferragnes, Genco, Ferradul, NPlus Ultra, sanayi üretimine uygun bademlerimizi, yeşil kabuğunu ve sert kabuğunu makineler tarafından işleyeceğiz. İşlenen bademler çiftçilerimiz değerinden pazarlama imkanı bulacak. Bununla birlikte yeşil kabuğunu kurutarak ve sert kabuklarını alternatif yakacak olarak ekonomiye kazandıracağız." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel