Bakan Çelik: Seçim atmosferine girmeden kıdem tazminatını çözelim

24 Ekim 2013 - 23:33

BURSA - İşçilerin sorunları ile kıdem tazminatı gibi tartışılan konuların çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Bakan Faruk Çelik, "Ümit ediyoruz ki bu seçim atmosferine iyiden iyiye girilmeden bu konuyu parlamentoya taşıyalım. Bu konudaki eksiklikleri ortadan kaldıracak düzenlemeler bir an önce yasalaşsın." dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) meclis toplantısının konuğu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplantının ardından sanayicilerle akşam yemeğinde buluştu.

Çalışma hayatı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Çelik, özellikle kıdem tazminatı konusunun çözülmesi için çalıştıklarını belirtti. Çelik, "Çalışma hayatının mutlaka çözüme kavuşturulması gereken alt işveren ve onun yanında çalışan işçilerin sorunları ve kıdem tazminatı gibi son derece tartışılan konuların çözüme kavuşturulması gerekiyor. Taraflarla bu konu başlıkları ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ümit ediyoruz ki bu seçim atmosferine iyiden iyiye girilmeden bu konuyu parlamentoya taşıyalım. Bu konudaki eksiklikleri ortadan kaldıracak düzenlemeler bir an önce yasalaşsın. Onlarla diyalog içinde bir noktaya gelmemiz gerekiyor. Yüzde 100 işçi ve işverenin dediği olmayacak. Ama bu uzlaşmayı sağlayıp sürdürülebilir olmaktan çıkan kıdem tazminat meselesini ve taşeron uygulamasını mutlaka daha sağlıklı bir sisteme oturtmamız gerekiyor." dedi.

İHTİLAF ORTADAN KALKSIN

Yapılan çalışmaların kadın istihdamını kısıtlamaya yönelik olmadığının altını çizen Bakan Faruk Çelik, "Kesinlikle kadın istihdamını engellemeye dönük olmadığı gibi mutlaka sağlam ve güçlü bir aile, sağlıklı nesiller ama aynı zamanda da istihdam alanında pozitif ayrımcılığı içeren düzenlemeleri getirme gayreti içindeyiz." şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son olarak kıdem tazminatındaki yüzde 9 ile 10 işçilerimizin ancak hak edebildiği bir tablo arz ediyor. Yüzde 90 işçinin tazminat alamadığı bir sistemde yaşıyoruz. Bir yıl çalışma zorunluluğu var. Peki 11 ay çalışırsa ne oluyor? Tazminat alamıyor. Neden bir ay çalışmayınca almasın. Alsın. Bunu işçiye söylüyorsunuz. Bunu fon sistemine getirelim; aylık maaş şeklinde kendi hesabından çekebildiği 50 lira mı olacak 100 lira mı olacak kendi hesabına her ay yatsın. Böylece bu ihtilaf 10 yıl sonra 20 yıl sonra işçi ve işveren arasında sorun olmaktan çıksın. İşveren arkadaşlarımız olarak 100 işçinin 15 yıl sonra tazminat hakkı var. Bunu alırken işveren ‘kilidi vurayım’ diyor. Bu işveren için sürdürülebilir değil. İşverenin de bir itirazı var. Ne var? Oysa nitelikli elemanım ayrılıyor. İşveren bu konuyu fazla seslendirmiyor. İşverenin rekabet gücünü kırmamalıyız. Kırarsanız işsiz kalırsınız. Bu diyalog ortamını sürdüreceğiz. Endüstriyel ilişkilerle bu sorun alanlarını çözme gayreti içinde olacağız. Bu konulardaki kararlığımızı sürdürmemiz gerekiyor”

Konuşmaların ardından BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bakan Çelik'e plaket takdim etti.

(CİHAN)


Güncel