Bakan Kılıç: Milli haltercilerin dopingli çıkmasını garip bir durum

19 Şubat 2013 - 12:50

ANKARA - Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 21 haltercinin dopingli çıkmasını garip bir durum olarak değerlendirdi.

23 yaş altı Halter Milli Takımı’nda 21 oyuncunun doping kullandığının belirlenmesi üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç değerlendirmede bulundu. Konuya şüpheyle yaklaşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, olayı garip bir durum olarak değerlendirdi.

Doping konusunun tavizsiz oldukları bir durum olduğunu belirten Bakan Kılıç, ‘’Bu konuda IOC kuralları belli. Olimpik oyunlarda da spor heyetlerinin ve uluslar arası federasyonların etik kuralları belli. Türkiye’de ki tüm federasyonlar ve sporcular etik kurallar konusunda ciddi bir hassasiyet içerisinde olmak zorunda. Gerek WADA (Dünya Anti Doping Ajansı) ve gerekse TADA (Türkiye Anti Doping Ajansı) ayağında tüm takipler yerine getiriliyor. Numuneler gitmesi gereken laboratuarlara gidiyor ve incelemeleri yapılıyor.’’ dedi.

Son hadisenin detaylarına vakıf olmadığını sözlerine ekleyen bakan Kılıç, şunları kaydetti: "Bir anda tüm takımın sporcularında aynı doping maddesinin bulunmasının araştırılması gerekiyor. Değişik zamanlarda değişik sporcularda doping maddesi içeren yasaklı maddeler bulunabilir. Bunu anlamak kolay. Ama aynı anda bütün takımın sporcularında aynı doping maddesinin birbirine benzer oranda bulunması garip bir durum gibi geliyor bana. Konuyla ilgili Halter Federasyonu’nun açıklama yapmasını bekliyoruz. Gerekirse bu numunelerin dünyada farklı laboratuarlarda yeniden incelemeye tabi tutulmasını arzu ediyoruz.’’ şeklinde konuştu.

‘’OLİMPİYAT SÜRECİNDE DÜNYANIN DEĞİŞİK ÜLKELERİNE SEYAHATLER OLUYOR.’’

2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı sürecinde İsviçre’nin Lozan şehrine düzenleyecekleri seyehat ile ilgili bilgi veren Kılıç, ‘’Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ile birlikte Lozan’a ziyaretimiz olacak. Aday kent olarak bu tur ziyaretler normal karşılanmalı. 7 Ocak tarihinde adaylı ve başvuru kitabımız dokümanları ile birlikte IOC’ye teslim edildi. Belli periyotlarla bu ziyaretler devam edecek. Lozan’a ziyaretimiz duyduğunuz bir seyahat. Ama duymadığınız veya öğrenemeyeceğiniz onlarca seyahat dünyanın değişik ülkelerine gerçekleştiriliyor. Türkiye gerçek anlamda adaylık çalışmalarına enerji harcayan bir ülke konumunda. Temennimiz sinerji halinde sürdürdüğümüz bu çalışmalar neticesinde Aday kent İstanbul Olimpiyat Kenti İstanbul hüviyetini kazasın.’’ ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Spor