bakan, önce camiyi sonra kiliseyi gezdi

21 Nisan 2012 - 14:59

MARDİN - İki günden beri Mardin’de bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentin tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etti.

Bayraktar, ilk olarak 800 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi'ni gezdi. Medrese hakkında Kültür ve Turizm İl Müdürü Davut Beliktay’tan bilgi alan Bayraktar, medrese avlusundaki çeşmeden su içti. Aynı zamanda İslam Alimi Ebu-l İz El Cezeri’nin adını alarak bir kısmı müzeye çevrilen medresedeki El Cezeri’nin otomotlarının birer kopyası ve o dönemden kalan tıbbı aletleri yakından inceleyen Bakan Bayraktar, daha sonra medresenin terasına çıkarak bir süre Mezopotamya Ovası'nı izledi.

Terasta eşi Emine Bayraktar ile birlikte “Bu güzel anı ölümsüzleştirelim.” diyerek birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Erdoğan, medresedeki bir eğitim odasını da ziyaret etti. Burada Davut Beliktay’dan bilgi alan Bakan Bayraktar, “Medresesinin ihtişamı karşısında etkilenmemek elde değil. Önemli olan beton binalar yerine bu şekilde 100 yıllar boyunca ayakta kalabilen binalar inşa etmek. Bizim ecdadımız bunu yapmış işte.” dedi.

Medreseden sonra Şeyh Çabuk Camii'ni ziyaret eden Bakan Bayraktar, burada bulunan Hz. Muhammed’in postacısı Abdullah bin Enes el Cüheyni’nin kabrini ziyaret ederek Fatiha okuyup dua etti ve şükür namazı kaldı.

Camiden sonra aynı cadde üzerinde bulunan bin 700 yıllık Kırklar Kilisesi'ni ziyaret eden Bakan Bayraktar, burada kilisenin başpapazı Gabriyel Akyüz tarafından kapıda karşılandı. Papaz eşliğinde kiliseyi gezen Bakan Bayraktar, daha sonra ayin yapılan bölmede ayin sıralarına oturarak bir süre dinlendi. Bakan Bayraktar’ın sorularını da cevaplayan Akyüz, “Süryaniler aynı zamanda sizin de peygamberiniz olan Hz Muhammed’e ilk eğitimi verenlerdir. Rahip Bahira bunlardan biridir. Bizler Müslümanlarla amca çocuklarıyız zaten.” diye konuştu.

Kilisede Süryanice dilinde yazılan incili de inceleyen Bakan Bayraktar, Papaz Akyüz’ün kendisine verdiği kitabı aldıktan sonra, “Süryanilere ilgim daha önce vardı zaten. Hatta Süryaniler hakkında yüzde 5 olan bilgimi sizden aldığım kitapları okuyarak ve buradan aldığım bilgilerle yüzde 30’a çıkarmak istiyorum. Süryaniler de bu toprakların zenginliğidir. Onlar da bizim kardeşlerimizdir.” dedi.

Mardin Arkeolojik Müzesini de gezen Bakan Bayraktar, burada sergilenen dünyanın ilk tabusu ve dünyanın ilk oyuncak arabasını gezip Kültür Turizm il Müdürü Davut Beliktay’dan bilgi aldı. Dünyanın her döneminde taşınmazların önemli bir yer tuttuğunu belirten Bayraktar, “Müzemiz sergilenen eserler açısından zengin bir önem taşıyor. Burada dünyanın ilk tabusunun sergilenmesi Mezopotamya kültürlerinin de kadim oluşunun göstergesi.” dedi.

(CİHAN)


Güncel