Bakan Şahin: Yılda 20 bin çiftimizin evliliğini kurtarabiliriz

05 Ekim 2013 - 15:19

İSTANBUL - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evlilik öncesi ve sonrası yapılan eğitimlerle yılda 20 bin yuvanın yıkılmaktan kurtarılabileceğini söyledi. Şahin, “Bu eğitimin nasıl verileceğinin planladık. Pilot çalışmalarımızda bunun sonuçlarını görebildik. Yılda 20 bin çiftimizin evliliğini kurtarmış oluruz bu eğitimle.” dedi.

İstanbul Suriçi Grubu Derneği'nin Barcelo Eresin Topkapı Otel’de düzenlediği 'İstanbul Hanımefendisi' buluşmalarının bu haftaki konuğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin oldu. Toplantıya, İstanbul Suriçi Grubu Derneği Genel Sekreteri Fatma Akın, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Şeyma Döğücü ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Bakan Şahin, “İşte biraz önce değerli başkan yardımcımız, başörtülü ilk belediye başkan yardımcısı olarak hitap etti. Çok zaman kaybettik. Enerjimizi başka yerlere harcadık. Bunun bir zenginlik olduğunu, daha yeni yeni konuşabilmeye başladık. Bu o kadar önemli bir nokta ki. İleri demokrasi dediğimiz şey de bunun gereğini yapmak. Kimseyi inancı, dili, rengi ayırt etmeden biz biriz ve beraberiz anlayışını getirebilmek. İşte bunun için uğraşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Biz yoksulluğu azaltmaya çalışıyoruz.” diyen Bakan Şahin, “Çünkü biliyoruz, zenginin hakkını korumak da zengin ve fakir arasındaki farkı kapatmaktan geçiyor. Toplumsal huzur ve barışı korumak da bu barışı sağlamaktan geçiyor. Dünyanın 10. en büyük ekonomisi olacağız diyoruz. Biz OECD ülkelerinin içerisinde gelir dağılımı adaletini düzelten en hızlı düzelten 3 ülkeden bir tanesi olduk. Somali’de, Pakistan’da, Suriye’de zor durumda olanlara yardım edip elimizi uzattık. Çatışmanın, savaşın kazananı yoktur. Ama en çok kaybedeni de kadınlar ve çocuklar oluyor.” şeklinde konuştu.

Evlilik öncesi ve sonrası yapılan eğitimin pilot uygulama sonucundan bahseden Şahin, “Mutlu ve huzurlu aile mutlu bir çocuk ve iyi bir gelecektir. Onun için evlilik öncesi eğitimine başladık. Nişanlı çiftlerimiz geliyor, sorunu nasıl çözebilirim diye alt yapıyı veriyoruz. Ayrılmaların yüzde 39’u ilk 5 yılda oluyor. Biz baştan o işi dağıtmadan yürütmeye çalışıyoruz. Araştırmalarda ortalama bizim her yıl 550 bin evlilik oluyor. 100 bin kadarıyla boşanma oluyor. Yüzde 80’i yeniden evleniyor, yüzde 17’si de eski eşiyle evleniyor. O kadar hızlı karar veriyoruz ki bunu yaşadığımız zaman öğreniyoruz ve yeniden kazanmaya çalışıyoruz. Biz bunu, parçalamadan nasıl toparlayabiliriz diye çalıştık. Ve bunun eğitimini nasıl yapacağımızı planladık. Pilot çalışmalarımızda bunun sonuçlarını görebildik. Yılda 20 bin çiftimizin evliliğini kurtarmış oluruz bu eğitimle.” diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel