Bakan Şimşek: Etrafımızdaki bazı gelişmelere bakıp, asla kötümserliğe düşmeyelim

06 Ağustos 2012 - 22:43

MARDİN - Mardin Valiliğinin verdiği hoşgörü iftar yemeğine katılmak üzere tarihi şehre gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Etrafımızdaki bazı gelişmelere bakıp, asla kötümserliğe düşmeyelim. Türkiye büyük bir ülke. Türkiye hakikaten gerek temel hak ve özgürlükleri gerek demokrasi standartlarını, gerekse ekonomisini bir bütün olarak çok hızlı bir şekilde son yıllarda ileriye doğru götürüyor." dedi.

Mardin Valisi Turhan Ayvaz tarafından Mova Park Alışveriş Merkezi'nde düzenlenen iftar yemeğine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanı sıra AK Parti Mardin Milletvekilleri Abdurrahim Akdağ ve Gönül Bekin Şahkulubey, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Süryani Cemaati ruhani liderlerinden Başpapaz Gabriel Akyüz, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

İftar öncesi geldiği Mova Park’ı gezen Bakan Şimşek buradaki esnafla bir süre sohbet etti. Daha sonra iftarın verildiği salona geçen Bakan Şimşek burada kısa bir görüşme yaptı. Mardin’in hoşgörü ortamını örnek gösteren Bakan Şimşek, Mardin’deki iftar sofrasında Süryani cemaatine mensup vatandaşların da bulunmasını önemsediğini söyledi.

Ramazan ayının bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Bakan Şimşek, "Mardin'deki büyük değişim ve dönüşümün, kentte olan güvenin, bu bölgeye olan güvenin bence en güzel göstergesi. Hem bölgeden hem de Türkiye’den umutlu ve iyimser olmak için birçok sebep var. Etrafımızdaki bazı gelişmelere bakıp, asla kötümserliğe düşmeyelim. Türkiye büyük bir ülke. Türkiye hakikaten gerek temel hak ve özgürlükleri gerek demokrasi standartlarını, gerekse ekonomisini bir bütün olarak çok hızlı bir şekilde son yıllarda ileriye doğru götürüyor. Batının en gelişmiş ülkeleriyle her alanda Türkiye arayı kapatıyor. Türkiye arayı hızlı bir şekilde kapatıyor. Mardin'deki ve Batman'daki bu gelişmeler bunun teyididir." dedi.

İftar sonrası bir açıklama yapan İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun da her yıl Ramazan ayında Süryanilerle iftar programı yaptıklarını, bu hoşgörünün bütün insanlığa barış ve sağlık getirmesi dileğinde bulundu.
Kırklar Kilisesi Baş Papazı Gabriel Akyüz de Süryaniler ve Müslümanların aynı sofrada yemek yediğini, bu tablonun Mardin'de sıkça görüldüğünü kaydederek, "Sayın müftümüzle aynı sofrada oturduk, çok mutluyuz. Bu güzelliği her yerde görmek mümkün olmayacaktır. Ancak bunu Mardinimizde görmek mümkün olacaktır. Müftümüzle kardeş gibi oturduk. İftarı birlikte açtık. Günümüzde yaşanan savaşlara da bu kardeşlik tablosunun vesile olmasını diliyoruz" dedi.

Bakan Şimşek, daha sonra Kızıltepe ilçesinde ve Mardin Merkezde bulunan maddi durumu iyi olmayan bazı aileleri ziyaret ederek, çeşitli hediyeler verdi. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretlerde Mardin Milletvekilleri de kendisine eşlik etti.

(CİHAN)


Güncel