Bakan Yazıcı’dan BDP’lilere: Ya vekalet görevini yaparsın, ya da istifa edersin

24 Eylül 2011 - 14:24

KIRŞEHİR - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 12 Haziran seçimlerinden bu yana yemin etmeyen Barış ve Demokrasi Partisi'nin vekillerine seslendi. Milletvekillerinin görev yaptığı yerin Meclis olduğunu, burada görev yapmak için yemin etmek gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Ya vekalet görevini yaparsın ama istemiyorsan vekaletten istifa eder çekilirsin. Bizim tercihimiz 1 Ekim’de bu arkadaşların parlamentoya gelip yemin etmeleri.” dedi.
Kırşehir’deki Ahilik Haftası kutlamalarında gazetecilerin sorularını cevaplayan Yazıcı, BDP’lilerin yemin etmediğinin hatırlatılması üzerine BDP’lileri gördüğü her yerde ortamı gerecek, insanların yanlış anlayacağı sözcükler kullanmaktan kaçınmaları uyarısı yaptığını söyledi.
Sorunların konuşulacağı tartışılacağı yerin TBMM olduğunu vurgulayan Bakan Yazıcı, Meclis’in işleyiş düzeni içinde devletin milletin kırmızı çizgileri çerçevesinde tek millet tek bayrak tek vatan olgusu çerçevesinde her şeyin konuşabileceğini aktardı.

MİLLETVEKİLLERİNE ‘AVUKAT -VEKALET’ ÖRNEĞİ
Milletvekillerinin milletin vekilleri olduğunu söyleyen Yazıcı, BDP’lilere yemin etmeleri konusunda avukat-vekil örneğini verdi. Yazıcı, “Kendinize yetki veren insanların yetki verdiği müddetçe siyasi anlamda görev yapılacak yer Meclis'tir. Meclis’e gitmiyorum demek, ben görev yapmıyorum demektir. Böyle bir kanaate erişmiş olan insanlar vekillikten azlederler. Avukat vekillik işinde olduğu gibi.” dedi. “Vekilliklerin düşürülmesi söz konusu olur mu?” sorusuna Yazıcı, “İnşallah o noktaya gelmez.” cevabını verdi.
Başka bir gazetecinin “Yemin etmezlerse istifa mı etsinler?” sorusuna, “Etsinler demiyorum. Vekalet görevini yaparsın ama istemiyorsan vekaletten istifa eder, çekilirsin. Bizim tercihimiz 1 Ekim’de bu arkadaşların parlamentoya gelip yemin etmeleri.” değerlendirmesini yaptı.

(CİHAN)


Politika