Bakan Yıldız: Çözüm sürecinin nezaketine itina gösterilmeli

30 Mart 2013 - 15:37

KAYSERİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çözüm sürecinde başarıya ulaşmak için biraz sabırlı olunması gerektiğini söyledi. Terörün uzun yıllara sari bir problem olduğunu belirten Yıldız, “Bu sürecin nezaketine mutlaka itina göstermemiz lazım. Bunun kolay bir iş olmadığını hep beraber biliyor olmamız lazım.” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile AK Parti Kayseri İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Bakan Taner Yıldız, Mavi Marmara saldırısı nedeniyle Türkiye’den özür dileyen İsrail ve çözüm süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsrail’in Türkiye'den özür dilemesini küçümseyenlerin olduğunu hatırlatan Yıldız, ancak halkın bunun ne anlama geldiğini bildiğini İsrail’in geldiği noktayı gördüğünü söyledi.

Yıldız, “Tarihinde Birleşmiş Milletler'den kınama cezaları olduğu halde onlara kayıtsız kalan, cevap vermeyen bir İsrail'in, en son geldiği noktanın son derece önemli olduğu kanaatindeyiz. 3 temel şartımız vardı. Bu üç temel şart da yerine getirilmiş oldu. Bunun üzerindeki tartışmalar yalnızca bugünün siyasi tarihinde değil, önümüzdeki yakın siyasette de çokça görüşülecek ve konuşulacaktır. 9 şehidimize ve özellikle Kayseri'deki Furkan kardeşimizin hatırasına hürmetimizi en yüksek noktada göstermiş olduk.” dedi.

İyi niyetle terör sorununa çözüm aradıklarını da belirten Yıldız, süreci baltalamak isteyenlere de taviz vermediklerini söyledi. Anketlerde, İsrail'in özür dilemesi ve çözüm süreciyle ilgili halkın destek verdiğini aktaran Yıldız, her zaman doğruya olan borçlarını yerinde ve zamanında ödediklerini kaydetti.

"Artık atılan tohumlar meyve vermeye başladı." diyen Yıldız, “O yüzden Siirt Eruh'ta valisi, belediye başkanı, komutanı ile birlikte halay çekilmeye başlandı. Bu, hemen başlayan ve hemen biten bir süreç değildir. Bunun yıllara sari bir çok tortusu var. Bu konuda biraz sabırlı olmamız lazım, bu sürecin nezaketine mutlaka itina göstermemiz lazım. Bunun kolay bir iş olmadığını hep beraber biliyor olmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Çözüm sürecinde tek bayrak, tek devlet ve tek vatan düsturundan hiçbir zaman ayrılmadıklarını vurgulayan Bakan Yıldız, şöyle devam etti: “Böyle bir süreçte hangi tavizleri, nasıl vereceğiniz üzerine bahis oynamaya başlayanlar oldu. Bizim nelerden vazgeçmeyeceğimizi, neleri feda etmeyeceğimizi 10-11 yıllık AK Parti geçmişimiz çok iyi ifade eder. Bu konuda nelerden tavizimizin olmayacağını bütün millet çok iyi bilir. Biz, 'Kim ki masum bir cana kıyar, bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Kim de birinin hayatına vesile olursa tüm insanlığı hayata geçirmiş gibidir' düsturundan yola çıkarak davranışlarımızı düzenliyoruz. Doğrunun tezgahından yalan kılıf oluşmaz.”

"KIBRIS'IN DOĞAL ZENGİNLİKLERİ, ADA HALKININ TAMAMININ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşanan ekonomik sıkıntıya da değindi. Yıldız, buradaki yönetimin, Doğu Akdeniz'de herhangi bir uluslararası hukuka aykırı davranışını, doğalgaza veya petrole çevirmesi konusunun ancak Kıbrıs halkının tamamına verilmesi halinde makul hale gelebileceğini söyledi.

Yıldız, Standard And Poor's'un (S&P) Türkiye'nin notunu yükselttiğini de hatırlatarak aslında bu notun kendilerini önceden takip ettiğini söyledi. 2008 krizi döneminde çok uluslu sermayelerin bu notu satın aldığını iddia eden Yıldız, “Biz bu not yükseltilmeden önce enerji sektöründe uluslararası yatırımcılardan, uluslararası sermayeden ve uluslararası iletişim kuran bütün yapıdan bu notu daha önce almıştık." açıklamasını yaptı.

Danışma Kurulu toplantısında açılış konuşmasını yapan İl Başkan Vekili Kubilay Hasan Gürcan da yazdığı 'Burası Türkiye Arkadaş' başlıklı şiirini okudu.

Toplantıda, Bakanlar Yıldız ve Yılmaz’ın yanı sıra TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer ve Yaşar Karayel de hazır bulundu. Toplantı bakanların konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

(CİHAN)


Politika