Bakan Yılmaz: Doğusuyla batısıyla bir olarak cumhuriyeti yaşatacağız

04 Eylül 2011 - 13:07

SİVAS - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, cumhuriyetin ülkenin doğusu ve batısının bir araya gelerek kurulduğunu belirterek, yine yaşatmak için bu birliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

4 Eylül Sivas Kongresi’nin 92. yıl dönümü kutlamalarına katılan Bakan Yılmaz, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde kongrenin canlandırılmasını izledi. Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından gerçekleştirilen yaklaşık 30 dakikalık temsili canlandırmayı dikkatle takip eden Bakan Yılmaz anı defterine not yazdı.

Temsili Atatürk Orkun Gülşen, Sivas Kongresi’nin gerçekleştirilme sürecini ve nedenlerini anlattı. Bakan Yılmaz, canlandırma sonrasında oyunculara teşekkür ederek birlikte resim çektirdi. Cumhuriyeti kuran delegeler arasında Hakkari, Gaziantep, Erzurum gibi doğu illerinin yanı sıra batı illerinden gelenlerin de yer aldığına dikkat çeken Yılmaz, Cumhuriyetin Türkiye’nin doğusuyla batısının birlik olarak kurulduğuna değindi. Yılmaz, şunları söyledi: “Biz de doğusuyla batısıyla bir olarak bu cumhuriyeti ilelebet sonsuza kadar yaşatacağız. 4 Eylül cumhuriyetin temellerinin atıldığı günde Sivas’ta bulunmak ne mutlu. Atatürk ‘en büyük eserim cumhuriyet’ dedi. Dolayısıyla bu cumhuriyeti güçlendirmek, daha büyütmek ve bu ülke insanını başı dik olarak kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı sayacak derecede, 'ne mutlu Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşıyım' dedirtecek şekilde çalışmalar yapıyoruz. Ben cumhuriyetimizi kuranlara sonsuz şükranlarımızı ifade ediyor, onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Şimdi de şehit ve gazilerimiz var, onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Bu coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Bunun için de birlik olmamız gerekiyor.”

Bakan Yılmaz, daha sonra 4 Eylül kutlamaları kapsamında kurulan stantları gezdi. İlçelerin yöresel ürünlerini tanıtmak için açtıkları stantlara tek tek uğrayan Yılmaz, kendisine ikram edilen yöresel lezzetleri tattı. Gürün’lü olan Bakan Yılmaz’a Gürün Şalı ve tablo hediye edildi.

(CİHAN)


Politika