Balıkesir'in engelli haritası çıkarılacak

11 Temmuz 2013 - 10:22

BALIKESİR - Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün birlikte koordine ettiği Balıkesir İl Engelli Nüfus Veri Tabanı Araştırması tanıtıldı. Projeyle il genelindeki engelli sayısı, eğitim durumları, becerileri, yaşadıkları yerler ve yaşları tespit edilecek.

Vali Ahmet Turhan başkanlığında, Ayten Burhan Erdayı Sevgievi'ndeki toplantıya Vali Yardımcısı Nusret Şahin, GMKA Genel Sekreteri Vekili Ekrem Özşen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Yalım, Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şube Başkanı Zeki Uslu katıldı. Burada konuşan Vali Turhan, "Engelliler, toplumun gerçeğidir. Her birimiz bir engelli adayıyız. Engellilerimizin önündeki engelleri kaldırdığımızda, engellilerimiz sosyal hayata daha çok katılabileceklerdir. Bu kapsamda Balıkesir'de yaşayan engellilerin eğitim durumları, becerileri yaşadıkları yerler, yaşları tespit edilecektir. Engellilerin sayıları, nitelikleri, eğitim durumları, becerileri, Balıkesir'de engellilerle ilgili uygulayacağımız çalışmalar açısından büyük önem taşıyacaktır. Özellikle engellilerin eğitimi ve eğitime kazandırılması, engellerinin durumuna göre bir meslek edinmeleri önemli. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı, beraber bir proje yürütüyor. Bu projeyle Balıkesir'de yaşayan engellilerimizi tespit edeceğiz." dedi. İstatistiklere göre nüfusun yüzde 12'sinin engelli olduğuna dikkat çeken Turhan, "1 milyon 160 bin nüfusa sahip Balıkesir'i gözönüne aldığınızda, ortalama 138 bin engelli var. Bu çok ciddi bir rakam. Kamuda engelli istihdamı başladı. Engellilere vereceğimiz eğitim ve meslek edindirme kursları, engellilerin istihdamına ciddi katkı sağlayabilecektir." diye konuştu.

Tanıtım toplantısının yapıldığı Ayten Burhan Erdayı Sevgievi'nde kalan gençler ise Vali Ahmet Turhan'ı kapıda karşılayıp bir süre sohbet etti. Turhan, gençlerin sportif faaliyetlere katılmasıyla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı, yaz kurslarına gönderilmeleri hususunda talimat verdi.

(CİHAN)


Güncel