Balkan ülkeleri NAKEM festivalinde buluştu

22 Ağustos 2009 - 12:45

Namık Kemal Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (NAKEM) tarafından bu yıl 5.'si düzenlenen, 'NAKEM Balkan Festivali' Bursa'da yapıldı. NAKEM Genel Sekreteri Mesut Üsküplü, geleneksel hale getirdikleri festivale bu yıl Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden çok sayıda halk oyunu ekibinin katıldığını söyledi.

Ekiplerin kentin değişik yerlerinde ve Gemlik ilçesinde gösteriler yaptığını, Demirtaş Rumeli Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nin şölenine de katıldığını ifade eden Üsküplü, festivalin finalinin de çok renkli geçtiğini kaydetti.

Üsküplü, Açıkhava Tiyatrosu'ndaki final gecesinin sunuculuğunu Rumeli müziğinin güçlü ismi İmran Salkan Türkoğlu'nun yaptığını, ayrıca ''Rumeli Semih'' olarak ün yapan Rumeli Türküleri söyleyen Semih Ersoy'un da sahne aldığını anlattı.

Açıkhava Tiyatrosu'ndaki final gecesine Bursalıların da büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Üsküplü, ''Coşkulu bir festivali geride bıraktık. Gelen ekipler de festivalden çok etkilendiler. Buradan çok iyi duygularla ayrıldılar.'' dedi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Selçuk Yıldız da, festivalin bu denli kusursuz geçmesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarının çok önemli olduğunu bildirdi.

Gelen misafirlerin hepsinin Bursa'dan çok memnun ayrıldığını vurgulayan Yıldız, ''Festivalimiz çok güzel geçti. 6 gün boyunca Bursa'nın her bölgesinde Balkan ezgileri söylendi, halk oyunları gösterileri yapıldı. Misafirlerimiz de Bursalıların gösterdiği ilgiye hayran kaldılar. Hepsi ülkelerine ağlayarak gittiler.'' diye konuştu.

Yıldız, gelecek yılki festival için çalışmalara şimdiden başladıklarını sözlerine ekledi.


(CİHAN)


Türkiye