Bank Asya BT Grubu'na HP'den uluslararası ödül

06 Aralık 2010 - 15:56

Bank Asya Bilgi Teknolojileri (BT) Grubu, uygulamaya koyduğu yenilikçi iş modeli, IT Factory – BT Fabrikası ile Hewlett-Packard (HP) Orta Doğu, Afrika ve Akdeniz Bölgesi İş Optimizasyonu Ödülü'ne layık görüldü.

Ödül, Barcelona'da HP Yazılım MEMA Bölgesi Direktörü Anas Jwaied tarafından Bank Asya BT'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Tuğlu'ya takdim edildi.

Bankanın yenilikçi iş modeli IT Factory, bir yandan bir üretim bandı mantığıyla BT'nin yazılım geliştirme etkinliklerini şekillendirirken, diğer yandan da atık miktarını azaltmaya gayretinde. Kullanılan araçlar ve uygulanan proje yönetimi teknikleri ile iş istasyonları arasındaki beklemelerin en aza indirilmesi mümkün kılınıyor.

IT Factory yaklaşımı, BT'de yeni olan, ancak üretim sektöründe uzun seneler kullanılan iki kavramın bir araya getirilmesi ile hayata geçirildi. Bunlardan birincisi olan Yalın BT (Lean IT) çalışması ile BT iş süreçleri, kullanılan uygulamalar, iş gücü gibi yazılım geliştirmede rol alan tüm bileşenlerde basitleştirmeler ve izlenebilirlik sağlandı. Diğer bileşen olan Üretim Bandı (Production Line) kavramı ise, yazılım geliştirme süreçlerinin ve BT organizasyonunun, bir fabrika ortamına benzer biçimde, yazılımın tüm hayat döngüsünü verimli biçimde yönetmeye izin verecek şekilde düzenlenmesi ile oluşturuldu. Bu sayede iş istasyonları arasındaki beklemeler minimize edildi. Ayrıca üretim bandı yaklaşımına uygun geliştirilen raporlama teknikleri ile geliştirilen yazılımın tüm yaşam döngüsü, BT ve iş birimleri tarafından izlenebilir bir hale getirildi.

IT Factory ile daha iyi talep yönetimi yapabildiklerini ifade eden Bank Asya Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Tuğlu, üretim bandının şeffaf bir şekilde iş birimleri tarafından izlenebildiğini ve iş birimlerine sanal faturalar ile yapılan işlerin maliyetleri ve içerikleri konusunda bilgi verildiğini dile getirdi. IT Factory sonrasında ele alınmamış talep sayılarında yüzde 65 oranında düşüş kaydettiklerinin de altını çizen Tuğlu, bunun yanı sıra (operasyonel iş-yeni proje) rasyolarının endüstri benchmark'larının üzerinde oluştuğunu belirtti.


(CİHAN)


Ekonomi