Bankalar Alman devletini dolandırmış

06 Kasım 2013 - 15:48

BERLİN - Almanya'da bazı büyük bankaların devleti dolandırdığı ortaya çıktı. Bankaların devletten hak ettiklerinden çok fazla vergi iadesi aldığı ve bu şekilde devleti 10 milyar Euro'nun üzerinde dolandırdığı bildirildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin birçok bankanın gizli bilgilerine dayanarak verdiği haberine göre devleti dolandıran bankaların içinde Deutsche Bank ve HypoVereinsbank gibi bankalar da bulunuyor. Söz konusu bankalar, devletten hak ettiklerinden fazla vergi iadesi almak için şüpheli ve kanunsuz hisse senedi alışverişlerinde bulunmuş. Frankfurt Savcılığı, konuyla ilgili soruşturma yürütüyor.

Bu arada HypoVereinsbanktan bir çalışanın, yapılan şüpheli işlemler konusunda bilgi verdiği ifade ediliyor. Basına yansıyan bilgilere göre HypoVereinsbank, söz konusu şüpheli işlemleri 2006 ila 2008 yılları arasında yaptı. Daha sonra ise kanunlarda değişiklik yapılarak bu tür işlemlerin yapılmasının önüne geçildi. Frankfurt Savcılığı HypoVereinsbank'ın aktif çalışanlarını ve eski çalışanlarını sorguluyor. Frankfurt Savcılığı HypoVereinsbank yanı sıra başka 40 vakayı da inceliyor.

(CİHAN)


Ekonomi