Başbakan Erdoğan, Deniz Feneri davasını değerlendirdi: Cezaları neyse çekerler, beni enterese etmez

25 Şubat 2009 - 17:26

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Feneri davasında yargılanan isimlerle ilgili olarak, "Cezaları neyse çekerler, beni enterese etmez." dedi.

Başbakan Erdoğan, Afyon'da partisi düzenlen mitingde yaptığı konuşmada, Deniz Feneri davasıyla ilgili şunları söyledi: "Benimle varsa ilişkisi, o zaman onu ispat et. İspat etmezsen müfteri olursun. Partimle ilgisi olmadığını ispat edemediğin sürece müfterisin. Çünkü dürüst olacaksın. Sen nasıl ana muhalefet partisisin yahu. Dikkat ediyorum avukat mısın, savcı mısın, falcı mısın, müneccim misin nesin? Savcılara, hakimlere Türk hukuk sistemine saygıya davet ediyorum. Bilemiyorum elinde hangi imkanlar var. Nerelerden bu gücü alıyor, merak ediyorum. Bu güçle zaman geliyor anayasa mahkemesini, zaman geliyor Danıştay'ı, zaman geliyor savcıları tehdit ediyor. Anlamak mümkün değil. Bırakın, herkes rahat çalışsın. Her görüşülen dava hakkında kehanette bulunuyor."

Almanya'da görülen Deniz Feneri davasıyla ilgili iddialara parti yetkililerinin birçok kez cevap verdiğine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Ayıp. Bu kayıkçı kavgasının içerisinde senin gibi aktör olmak istemiyorum. Ama saldırı olduğu zaman da cevabını vermek zorundayım. Çünkü haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır. Bunun cevabını vermek zorundayım. Almanya dosyasının, benimle, partimle uzaktan, yakından en alakası var. Geçen isimler arkadaşım olabilir, dostum olabilir. Bunu siz bahane edemezsiniz ki. Şu anda senin nice dostların, arkadaşların mahkum. Çeşitli dosyalardan yargılanıyorlar. Ben senin arkadaşın, şurada şu kadar yıla mahkum oldu diye kalkıp bir laf söyledim mi? Söylemem."

Siyasette kimseye kefil olamayacağının altını çizen Erdoğan, "Bana bir zamanlar bir arkadaşımla ilgili sordular. 'Kefil olur musun' diye. O zaman belediye başkanıyım, ama malum yolculuk başlıyordu hapse gidiyorduk. Ben, 'siyasette babam dahi olsa kefil olmam' dedim. Bazıları dedi ki 'yahu olur mu?' Ben dedim, siyasette kimseye kefil olmam, babam da olsa yanımdaki arkadaşlarım da olsa olmam. Ekonomik olarak gücüm neye yetiyorsa olurum. Ama siyasette olmam. Beraber yola çıktığımız arkadaşlarımızın sizi terk ettiğini gördük. 18 yaşından beri bu yoldayım. Çoklarını gördük. Tanıdık. Geç bu işleri. Dürüst ol dürüst." şeklinde konuştu.

Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'ın işsizliğe çare olarak getirdiği önerileri eleştirerek, "Şimdi Baykal diyor ki, 'Türk lirasının değerini azaltmak lazım. Sayın Baykal, sen git işini yap, ekonomiyi de ehline bırak. Türk lirası öyle bir hale gelecek ki, uluslararası piyasalarda alışverişlerimizi Türk parasıyla yapar hale geleceğiz. Onun hazırlıklarını yapıyoruz. Bu ülkenin parasının kaderini başka paralar belirlemeyecek. O hale geleceğiz. İngiltere, Amerika, Rusya yapınca oluyor, Türkiye niye yapınca olmasın? Olacak." diye konuştu.

Erdoğan, Ankara'da odalarında yan gelip yatmadıklarını, dünyayı fellik fellik dolaştıklarını söyledi.

Deniz Baykal'a, "Sen ne zaman Başbakan olacaksın?" diye soran Erdoğan, "Hangi hayalleri kuruyorsun. 29 Mart'ta millet seni sandığa gömecek." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Baykal'ın miting meydanlarında yanında taşıdığı kırmızı dosyaya da değinerek, "Elinde kırtasiyeden almışsın bir kırmızı dosya. Dolaşıyorsun. İşin, gücün iftira dosyalarını taşımak." açıklamasını yaptı.

Baykal'ı "Malum İkitelli'deki medyanın avukatlığını" yapmakla suçlayan Erdoğan, "O da hayırlı olsun. Çünkü siyaseti meydanlarda yapmıyor. CHP yandaşı medyayla yapıyor. Bir tezgahtan iktidar elde edecekler. Bu millet o tezgahlara gelmez. Oy burada. Meydanlarda. Buraya gel, bu meydana gel." şeklinde çağrıda bulundu.

'AK Parti basının sesini kesiyor' eleştirine de cevap veren Erdoğan, "Belli, ne kadar kestiğimiz belli. Yatıp kalkıp, AK Parti'nin temsilcilerine, AK Parti yetkililerine nasıl yalan yanlış haberlerle saldırdıkları, iftira attıkları belli, hepsi ortada." değerlendirmesinde bulundu.

BAHÇELİ'YE YÜKLENDİ

Demokrasiyi seçimden seçime hatırlayanlardan olmadıklarını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: "Afyonkarahisar'ın yollarını seçimden seçime hatırlayanlardan değiliz. Sayın Bahçeli, acaba buralarda geldi mi, hiç geldi mi veya kaç kere geldi? Ama Tayyip Erdoğan'ın Afyon'a gelişini bizi takip edenler iyi bilir. Şu başbakanlığım döneminde sene yok ki ben buraya geldim. Siyasi partilerin haline bakın. Hiç hatırlamadıkları milletimizi şimdi hatırlamaya başladılar. Hiç gündemlerinde olmayan meseleler gündeme gelmeye başladı. Milletin önünde şov yapmaya, takla, parende atmaya başladılar. 29 Mart'ta bu taklacılara, şovmenlere sanal siyasetçilere benim milletim en güzel cevabı verecek."


(CİHAN)


Türkiye