Başbakan Erdoğan: Genç kardeşlerimiz yanlış bilgilendirmeden kurtulsun

12 Eylül 2013 - 15:30

İSTANBUL - Kamu-özel işbirliği ile gerçekleştirilecek şehir hastaneleri projesinin tanıtım ve imza töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntıları hatırlatarak gençlere seslendi. Erdoğan, “Genç kardeşlerimiz yanlış bilgilendirmeden kurtulsunlar. Sosyal medyada tweet atmak önemli ama doğru bilgiyi aktarmak gençliğin şanından olmalı.” dedi.

Başbakan Erdoğan, bugünkü programı kapsamında kamu-özel iş birliği ile gerçekleştirilecek şehir hastaneleri projesinin tanıtım ve imza törenine katıldı. Daha önceki iktidarların eğitimde, adalette, şehircilikte, sağlıkta milleti kötü günlere mahkum ettiğini belirtti. Erdoğan, “11 yıl boyunca, hükümet olarak kaydettiğimiz başarıları, milletten gördüğümüz teveccühü, kömüre, makarnaya, bir torba pirince bağlayanlar var. Milletten teveccüh göremeyenler, milletin takdirine mazhar olamayanlar, milleti tahkir ederek kendilerini avutuyorlar. Bunlar, çalışmak yerine, gayret etmek yerine, üretmek yerine, çalışanı, üreteni, hizmet götüreni taşlamayı marifet zannediyorlar. Bu millet, oyunu satmayacak kadar, oyunu kömüre, makarnaya, bir torba pirince vermeyecek kadar asil bir millettir, onurlu bir millettir, şerefli bir millettir.” şeklinde konuştu.

Milletin kendisine hizmet edene vefa gösterecek kadar cömert olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Kömür diyenlerin, makarna diyenlerin, bu ülkenin 11 yıl önceki ulaşım sorunundan bahsettiklerini asla duymazsınız. Millete tepeden bakanların, 11 yıl öncesine kadar, eğitimde, adalette, şehircilikte bu ülkeyi, bu milleti nelere mahkum ettiklerini anlattıklarını duymazsınız. Milleti tahkir edenlerin, bu milletin 11 yıl öncesinde sağlıkta neler çektiğinden bahsettiklerini hiç duymazsınız.” ifadelerini kullandı.

Sabah namazından önce Okmeydanı Hastanesi’nde numara alıp kuyruğa girdiklerini hatırlatan Erdoğan, “O zamanlar genel müdürdü beyefendi. İlaç bulamıyorduk ilaç. O zaman genel müdürdün. Reçete geliyordu içinde beş tane var üçü yok.” dedi.

Yaşanan olaylar nedeniyle gençlere de seslenen Erdoğan, şunları söyledi: “Buradan genç kardeşlerime sesleniyorum. Siz bugünleri göremediniz. Bunları annene babana sor. Genç kardeşlerimiz bu yanlış bilgilendirmeden kurtulsunlar. Sosyal medyada tweet atmak önemli ama doğru bilgiyi aktarmak gençliğimizin şanından olmalı. Yanlış bilgilerle aldatılıyor gençlik. Üzerinde satılamaz kaydı olan ilaçların satılmasına müsaade edilir mi? Bu havalimanlarını, uçakları, okulları, hastaneleri, üniversiteleri, barajları, demokratikleşme reformlarını hiç ağızlarına aldıklarını görmez, göremezsiniz.”

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA, AY SONUNA KADAR DEMOKRATİKLİŞME PAKETİNİ AÇIKLAYACAĞIZ”

Yeni bir demokratikleşme paketinin üzerinde çalışıldığını kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti. “Yeni bir paketin üzerinde çalışıyoruz. İnşallah yarın akşam çalışmayı bitireceğiz. Önümüzdeki hafta, ay sonuna kadar demokratikleşme paketinin açıklamasını yapacağız. İçinde neler var milletimiz görecek. Onlar bunları da görse değişen bir şey yok. At denize balık bilmezse halik bilir; önemli olan bu. Milletim bizim ne yaptığımızı, Türkiye’yi nereden alıp nereye getirdiğimizi görüyor ve bizi de takdir ediyor. Bakın, bugünün gençleri de bu ülkede 11 yıl öncesine kadar nasıl bir manzara vardı, neler yaşanıyordu, vatandaş neler çekiyordu, bunu görmediler, bunu yaşamadılar.

Bugünün gençleri, SSK hastanesi nedir, Bağ-Kur hastanesi nedir, Emekli Sandığı hastanesi nedir, Üniversite hastanesi nedir, bunu bilmiyorlar.
Hakkari’de bana oy verilse de verilmese de benim insanım var. Vatandaşı tehdit ettiler, oraya gelemeyenler oldu. Ama bir gün anlayacaklar diye umudumuzu biz kaybetmiyoruz.

Bugünün gençleri, SSK’lı olmanın, bu ülkede adeta zenci olmak anlamına geldiğini, en altta olmak anlamına geldiğini, hastane kapılarında, eczane kapılarında sürünmek anlamına geldiğini bilmiyorlar. Bu ülkede biz zenci Türk muamelesi gördük ve biz bununla gurur duyduk. Asıl olan siyah veya beyaz olmak değil insan olmak.”

(CİHAN)


Güncel