Başbakan Erdoğan'dan Kürt kökenli annelere: Sesinizi yükseltin, çocuklarınızı bu kanlı tüccarların elinden çekin alın

18 Haziran 2010 - 14:06

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede her türlü riski göze aldıklarını belirterek, "Taşın altına elimizi değil vücudumuzu, yüreğimizi ortaya koyuyoruz. Yeter ki Türkiye kazansın, yeter ki Türkiye'nin çocukları kazansın, yeter ki gençler ölmesin, anneler babalar ağlamasın." dedi. Kürt kökenli annelere seslenen Erdoğan,

"Çocuklarınızı bu kanlı tüccarların elinden çekin alın. Sizlerin de yüreği yanıyor biliyorum, biliyorum sizlerin de uykularınız kaçıyor sizler de bu kanlı oyuna karşısınız, hem karşı durun hem sesinizi yükseltin lütfen." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada terör örgütünün Milli Birlik Projesi'nden rahatsız olduğunu vurgulayarak "Aman yarabbim hakikat olmayan ne varsa, onu söylediler. Halkın huzurunu mutluluğun selametini değil, kendi istikballerini konumlarını düşündüler. Kendi partilerinin belediyelerinin olduğu yerlere bakın yatırım adına ne yapmışlar. Altyapısına bakın. Suyu mu, kanalizasyonu mu getirin, yollarına mı bakmış, onlarla ilgilenmek diye bir şey yok. Bulunduğu beldenin ilçenin ilin derdi ile ilgilenmek diye bir şey yok. İdeolojilerine hizmet noktasında onunla ilgileniyorlar, bulunduğunuz yerde, temiz su içebiliyor mu, atık su nerelere gidiyor, çevre yolu yapın. Ama lafa gelince çevreciliği de kullanırlar."

Kendilerinin her türlü riski göze aldıklarını ifade eden Erdoğan, "Taşın altına elimizi değil vücudumuzu, yüreğimizi ortaya koyuyoruz. Yeter ki Türkiye kazansın, yeter ki Türkiye'nin çocukları kazansın, yeter ki gençler ölmesin, anneler babalar ağlamasın. "diye konuştu.

TAŞ ATAN ÇOCUKLAR YASASI

Kamuoyunda 'taş atan çocuklar yasası' olarak bilinen konuya da değinen Erdoğan, "Şimdi yeni bir sınavla karşı karşıyayız. Taş atan çocukların yargılanması diye bilinen konu, üzerinden aylarca siyaset yaptılar. Onlar siyaset yaparken biz çalıştık her kesimle görüşmeler yaptık, Onlar dedikodu üretiyor, biz icraat üretiyoruz. Toplumumuzun samimi olarak mesele ile ilgilenen kesimle istişare yapıyoruz. Teklifi meclise getirdik, kimler destek verecek, kimler karşı çıkacak, çocukları istismar edenler, bakalım ne yapacaklar? Samimiyetle takip edip, bunu getireceğiz. "dedi.

Açılımla birlikte terör eylemlerinin arttığı yönündeki eleştirilere cevap veren Erdoğan, "Açılımı karalayacaklar, terör arttı diye şu anda muhalif olanlar yine muhalif olacak, bilesiniz ki. Samimiyetle söylüyorum ki buna karşı çıkacaklar, oyalayacaklar. "Terörün geçmişe göre azaldığının altını çizen Erdoğan, terör örgütünün açılımdan rahatsızlık duyduğu için süreci sabote ettiğini kaydetti.

Terörün kirli yüzünü gösterdiğini kaydeden Erdoğan, "Terör kirli yüzünü gösteriyor ki hiçbir konuda geri adım yok. Terörün finansörlerine, ipleri elinde tutan baronlara silah tüccarlarına asla boyun eğmeyeceğiz." dedi.

"TERÖRE İNAT KARDEŞLİK VE DAYANIŞMAMIZI YÜCELTELİM"

Konuşmasında annelere de seslenen Erdoğan, şöyle konuştu: "Türkiye'nin kazanması için yolumuzdan dönmeyeceğiz. Oğlu dağa çıktığı için yüreği yanan doğu ve güneydoğudaki annelere bir kez daha sesleniyorum, kandırılıp dağa çıkartılan çocukları terör baronları, savaş baronları, silah tüccarları, nifak odakları adına kullandılar. O annelerin çocukları, öldürmeye gönderildikleri kadar ölmeye de gönderiliyor. 14-15 yaşında kızlar çocuklar, hayatlarının baharında kirli oyunların maşası haline getiriliyor, piyon olarak kullanılıyor kazanılamayacağı bilinen savaşta. Terör meşru bir yöntem değildir çünkü. Bütün Kürt kökenli annelere sesleniyorum çocuklarınızı bu kanlı tüccarların elinden çekin alın. Sizlerin de yüreği yanıyor biliyorum, biliyorum sizlerin de uykularınız kaçıyor sizler de bu kanlı oyuna karşısınız, hem karşı durun hem sesinizi yükseltin lütfen. Bu kanlı senaryoyu sizler ancak el ele verirseniz bozabilirsiniz, yüreğinizi ortaya koyun, yeter artık deyin. Anadolu kadınına yakışır olgunlukla masaya yumruğunuzu vurup çocuklarınıza sahip çıkın, diğer bölgelerdeki annelere dese sesleniyorum. Nefret oluşmasını sağlamaya çalışıyor bir bölge insanını potansiyel suçlu olarak görürse bölge veya etnik unsur olsun bilin ki o terör örgütünün tuzağına düşmüştür. Teröre inat kardeşlik ve dayanışmamızı yüceltelim, milletçe bir kez daha kucaklaşalım, fındık bahçelerinde, Çukurova'nın pamuk tarlalarında kucaklaşalım. Harran'ın bereketli topraklarında kucaklaşalım, Gelin husumetleri ortadan kaldıralım.Nefreti ortadan kaldıralım. Düşmana inat aydınlık geleceği hep birlikte kuralım. Vazgeçmeden boyun eğmeden bu tuzakları geçtik. Çetelere göz yummadık, çetelerle mücadelede asla yılgınlık göstermedik. Yurt içinden ve yurt dışından Türkiye'ye yönelik her türlü kampanyaya karşın direneceğiz. İç politikaya dış politikaya karanlık odalara benim ülkemde yön veremeyecek, gazete manşetleri televizyon ekranları belirlemeyecek benim milletimin istikametini terör örgütleri çizemeyecek, rotayı millet çiziyor AK Parti iktidarı ile."


(CİHAN)


Türkiye