Başkan Altepe, Cenevre'de Karsan standını gezdi

08 Mart 2012 - 13:20

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilk kez dünya vitrinine çıkan Karsan´ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği V1 konseptinin seri üretime hazır halini, Cenevre’deki fuarda inceledi. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi danışmanlığında Bursa’da üretilen ilk yerli tramvayın da İstanbul’da düzenlenen 'Eurasia Rail 2012 Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı'nda görücüye çıktığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karsan´ı, Cenevre’deki standında ziyaret etti. etti. Başkan Altepe, Türk mühendislerinin dünyaya güzel bir mesaj verdiğini belirterek, “Türkiye, ilk defa tasarımı kendine ait bir ürünü ortaya koyuyor. İyi ki New York taksi ihalesi yapıldı. Yoksa böyle bir araç ortaya çıkmayacaktı. İnan Kıraç, Jan ve Claude Nahum´u tebrik ediyorum, en büyük fuarda ´Ben de varım´ dediler." dedi.

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç ve Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ile sohbet eden Başkan Altepe, aracın teknik özellikleri hakkında bilgi aldı. Sürücü koltuğuna oturup, aracın teknik donanımları ve konforunu da inceleyen Başkan Altepe, bu aracın Türk mühendisliğinin geldiği noktayı gözler önüne serdiğini kaydetti. Bursa’nın, kendi markalarını üreten bir kent olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, “İşte Karsan örneği karşımızda. Yüzde 100 Türk mühendislerinin geliştirdiği araca yabancıların gösterdiği ilgiyi görüyoruz. Bunun yanında, yine Bursalı bir firmamızın Büyükşehir Belediyesi danışmanlığında üretimini tamamladığı yerli tramvayımız önümüzdeki günlerde görücüye çıkıyor. Tüm bu çalışmalar artık Türk firmalarının tedarikçi olmanın ötesinde kendi markalarını üretme gücüne ulaştığını gösteriyor.” diye konuştu.

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi danışmanlığında Bursa’da üretilen ilk yerli tramvayın da İstanbul’da düzenlenen Eurasia Rail 2012 Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nda görücüye çıktığını sözlerine ekledi.

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ise böyle önemli bir günde kendilerini yalnız bırakmayan Başkan Altepe’ye günün anısına bir teşekkür plaketi verdi.


(CİHAN)


Ekonomi