Başsavcı Aydıner, görevinin son gününde cezaevini ziyaret etti

29 Haziran 2011 - 16:08

ESKİŞEHİR - Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner görevinin son gününde basın mensupları ile birlikte Eskişehir Açık Cezaevi'ni ziyaret etti.
Ziyaret çerçevesinde hükümlüler tarafından yapılan iki adet Atatürk büstünü açan Başsavcı Aydıner, daha sonra cezaevi bünyesindeki sosyal tesislerin açılışını gerçekleştirdi.
Cezaevlerinin artık birer okul haline geldiğini söyleyen Aydıner, mesleği olmayan hükümlüleri meslek sahibi yaptıklarını belirtti.
Aydıner, ”Ceza infaz kurumları geçmişte olduğu gibi suç işleyen insanların o süreyi duvarların arkasında geçirmeleri anlayışından uzaklaşıp o süreleri okul olarak değerlendirebilecekleri mekanlar haline getirmesi anlayışı ile hareket edilen yerler olması düşüncesi ile bu hale geldi. Biz de bu hususta gayretler gösteriyoruz. Özellikle mesleksizler ülkesi diyebileceğimiz ülkemizde hiçbir mesleği olmadan kurumumuza gelen hükümlüleri meslek sahibi yapmaya gayret ediyoruz.” dedi.
Hükümlülerin edindikleri meslekler sayesinde Türkiye’nin birçok yerine iş ürettiklerini ifade eden Başsavcı Aydıner, ”Şuan inşaatı devam eden pek çok adalet sarayının mobilyalarını, tabelalarını, büstlerini, koltuklarını yapıyoruz. Bu arada da hükümlülere biryandan işlerini öğretiyoruz.” şeklinde konuştu.
“Hükümlüler ceza infaz kurumlarında çalıştıklarında muhakkak ücretlerinin karşılığını alıyorlar ve mutlaka sigortaları yapılıyor.” diyen Aydıner, eğitim faaliyetlerinde hükümlülere sertifika verildiğini ve bu sertifikaların hükümlülerin sivil hayatlarında iş bulmalarında yarar sağladığını belirtti.
Eskişehir Açık Cezaevi Müdürü Bekir Alanoğlu ise cezaevi bünyesinde bulunan mobilya, koltuk imalatı ve döşeme atölyesi, demir, tabela, toner dolum atölyelerini basın mensuplarına gezdirerek, yapılan işler hakkında bilgi verdi

(CİHAN)


Güncel