Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu, Mali’nin üyeliğini askıya aldı

28 Mart 2012 - 10:57

JOHANNESBURG - Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) geçen hafta darbe yapılan Mali’nin üyeliğini askıya aldığını duyurdu. ECOWAS’tan yapılan açıklamada, Mali’de demokrasinin yeniden tesis edilmesi için ülkeye 24 saat içinde bir heyet gönderileceği belirtildi.

Bölgesel birliğin dönem başkanı olan Fildişi Sahili lideri Alassane Ouattara, “Mali gibi demokratik kurumları 20 yıldır işleyen bir ülkenin bütün kazanımlarını kaybetmesine izin veremeyiz. Mali bir an önce demokratik enstitülerinin çalıştırarak normale dönmek zorundadır.” dedi. ECOWAS komisyonunun başkanı Kadre Desire Ouedraogo ise “Mali’deki darbe ortamının sadece bu ülkeyi değil tüm bölge ülkelerinin huzurunu, gelişimini ve istikrarını tehdit ettiğini” bildirdi. Karar, ECOWAS’ın dönem başkanlığını yapan Fildişi Sahili’nin başkenti Abidjan’da alındı. ECOWAS zirvesinde ayrıca birliğin askeri gücünün olası bir müdahaleye karşı hazır bulundurulması kararlaştırıldı.

MALİ CUNTASI ANAYASA KABUL ETTİ

Mali’de darbe yapan askerler, ECOWAS’ın kararının hemen ardından televizyona çıkarak 69 maddelik yeni anayasayı kabul ettiklerini açıkladı. "Yeni anayasada" Mali'nin bağımsız, demokratik, egemen, laik, sosyal ve bölünemez bir devlet olduğu bildirildi. Anayasada, planlanan genel seçimler ve devlet başkanlığı seçiminde cunta üyelerinin aday olamayacağı özellikle belirtildi. Ayrıca ifade özgürlüğünün teminat altına alındığı söylendi. Geçiş döneminde cunta lideri Kaptan Amadou Sanogo’nun devlet başkanı sıfatıyla hükümeti atayacağı bildirildi.

Mali’de askerler, Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure’nin kuzeydeki Tuareg isyancılarıyla mücadelesini başarılı bulmadıkları gerekçesi ile 22 Mart’ta yönetime el koymuştu.

Darbenin ardında Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılana açıklamada, Mali’nin devrik lideri Toure ile irtibata geçildiği, başkanın güvende olduğu bildirilirken nerede olduğu konusunda ayrıntı verilmedi.

Mali’de darbenin ardından sokağı çıkma yasağı kaldırılırken, 29 Nisan'da yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimine aday olan Başbakan Modibo Sidibe’nin serbest bırakıldığı bölgeden gelen haberler arasında.

(CİHAN)


Dünya