Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali başladı

18 Ekim 2013 - 14:54

BATMAN - Batman Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali Kültür Merkezi'nin temel atma töreni ile başladı.

Aralarında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP PM Üyesi Meliha Varışlı, Belediye Başkanvekili Serhat Temel, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, BDP il ve merkez ilçe yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile kent dışından gelen konukların katılıyla gerçekleşen festivalin ilk etkinliği olan temel atma töreni davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla atıldı.

“Kültür ve sanatla özgür geleceğe yürüyoruz” sloganı ile düzenlenen festivalin ilk açılış etkinliğinde konuşan Belediye Başkanvekili Serhat Temel, özgürlük ve kimlik mücadelesi veren halkların mücadele tarihleri içerisinde en çok kültür sanat politikalarıyla kendilerini var etmeye çalıştıklarını belirterek “Biz de mensubu olduğumuz siyasi gelenekten aldığımız güç ve iradeyle ilk defa 99’dan itibaren belediyelerin halkın eline geçmesiyle bu temelde kültür sanat politikalarını yürütüyoruz.” dedi.

Temel atma törenin festivalin de aynı zamanda ilk etkinliği olduğunu dile getiren Başkanvekili Temel, “Yapacağımız 3 günlük festival kapsamı içerisinde yapacağımız ilk etkinlik, aynı zamanda Batman’daki kültür sanat politikalarına zemin ve mekan oluşturma bakımından en kalıcı çalışma oluyor. Bu çok önemsediğimiz bir çalışma.” diye konuştu.

2009’dan bu yana şehir tiyatrosu çalışması, Hasankeyf Orkestrası, yıl içerisinde tiyatro ve edebiyat günleri, Yılmaz Güney Sinema günleri ve şu anda gerçekleşen 9. Batman Hasankeyf Kültür Festivali'nin bu şehre ilişkin öngördükleri kültür politikalarının bir yansıması olduğuna dikkat çeken Başkanvekili Temel, “Yine bu süreç içerisinde yaptığımız özellikle sinema ve tiyatro günlerinde çok fazla yoğun ilgi olması fakat buna karşılık yeterli salon ve alanlarımızın olmamasından kaynaklı Batman’a bir tiyatro sahnesine ihtiyaç olduğu ve bunun yararlı olacağını düşünerek bu kültür merkezinin inşa çalışmalarını başlattık. Bugün burada bu kültür merkezinin temellerini atmış oluyoruz. Şüphesiz ki Batman’ın kültür sanat kenti olması, daha kapsamlı daha öngörülü, önümüzdeki 15 yılı planlayacak şekilde olması bizim açımızdan hayatidir ve bu şekilde yaklaşılması gerektiğini düşünmekteyiz. İşte burada temellerini atacağımız bu kültür merkezi yaklaşık 2 bin metrekare alanda bin 250 metrekare kapalı alanı ve yaklaşık 2 buçuk milyon maliyeti ile bu politikalarımıza hizmet edecektir. Bu kültür merkezinin içerisinde 350 kişilik tiyatro sahnesi, sanat atölyeleri ve gençlerimizin kendilerini ifade edebilecekleri kurslar, salonlar, fuaye ve resim sergisi salonları yer alacaktır. Ben bu vesileyle 3 gün sürecek olan festivalimizin ve bu kültür merkezinin Batman’a ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

9. Batman Hasankeyf festivali, akşam saatlerinde Basın Kavşağı’nda yapılacak olan açılış konseriyle sürecek.

(CİHAN)


Güncel