Batman'daki defilede Mezopotamya'ya özgü kıyafetler tanıtıldı

19 Temmuz 2010 - 10:39

Beybûn Sanat Günleri kapsamında Keskesor Moda tarafından organize edilen defilede Mezopotamya'ya özgü kıyafetler sergilendi.

Batman Beybûn Parkında 26 manken tarafından 52 modelin sergilendiği defileye büyük bir ilgi gösterildi.

Beybun Park'ta düzenlenen defilede Kürtçe müzik eşliğinde kıyafetleri sergileyen amatör mankenler atalarının giydiği kıyafetleri tanıtmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Keskesor Moda defilesinin koreografisini yapan ve Beybûn Sanat Günleri'nin organizatörlerinden olan Avaşin Yorulmaz, defile sergilenen kıyafatlere, yöresel ya da yerel kıyafet denilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Batman gibi bir kentte 26 mankenle defile yapmanın önemli olduğuna vurgu yapan

Avaşin Yorulmaz, "Herkes gösterdiklerimize yöresel kıyafet diyor. Gösterdiklerimiz ne yerel ne de yöresel kıyafettir. Mezopotamya'nın renk ve çizgileridir. Mezopotamya'nın kıyafetlerini günlük hayata uyarlayacağız. Renklerimizi ve çizgilerimizi sadece müze vitrinlerinde sergilemeyeceğiz." dedi.

Bundan sonra da Keskesor Moda'nın çalışmalarının devam edeceğini belirten Yorulmaz, şunları kaydetti: "İleriki zamanlarda daha zengin renk ve çizgilerle yine gösteri yapmayı planlıyoruz. Keskesor Moda'nın ilk defilesi olmasına rağmen beklediğimizin üstünde bir performans sergilendi."

Defile sonunda mankenler toplu olarak pistte halay çekti.

Batman'da ilk olma özelliğini taşıyan kıyafet defilesini BDP İl Başkanı Saadet Becerikli il ve ilçe yöneticileri, İHD Şube Başkanı Osman Künteş ve çok sayıda vatandaş izledi.


(CİHAN)


Türkiye