Bavyera, diğer eyaletlerin yükünü artık çekmek istemiyor

17 Temmuz 2012 - 14:54

MÜNİH - Bavyera Hükümeti, Almanya’da bütçesi sorunlu eyaletleri güçlendirmek için uygulanan Eyalet Finans Eşitliği sistemini Federal Anayasa Mahkemesi'ne şikayet etme kararı aldı.

Bavyera Ekonomi Bakanı Martin Zeil ve Maliye Bakanı Markus Söder, 2011 yılında Eyalet Finans Eşitliği havuzuna aktarılan 7,3 milyar euronun yarısını Bavyera’nın ödediğini hatırlattı. Bu sistemin, borçlu eyaletlerin sorunlarını çözmeye teşvik etmek yerine ödüllendirdiğini savunan ikili, önümüzdeki yıllarda Bavyera’nın havuza aktaracağı paranın miktarının daha da artacağının hesaplandığını ifade etti. İki bakan, Bavyera gibi tüm eyaletlerin bütçe açığını kapatmaya yönelik çalışmaları olması gerektiğini söyledi.

Eyalet Finans Eşitliği sisteminde toplam 4 eyalet havuza para atarken, geri kalan 12 eyalet ise havuzdaki paradan nemalanıyor. Maliye Bakanı Söder, sistemi kaldırmanın söz konusu olmadığını, amaçlarının sistemde değişiklikler yaparak dayanışma ve başarı arasındaki bağı güçlendirmek olduğunu dile getirdi. Sistemin, zengin eyaletleri cezalandırırken, borç batağındaki eyaletleri düşüncesizce yeni borçlar edinmeye teşvik ettiğini savunan Söder, yeni dayanışma sisteminin bu eyaletleri başarıya odaklaması gerektiğini savundu. 1950 ve 1988 yılları arasında Bavyera’nın da bu havuzdan toplam 3,5 milyar euro nemalandığını hatırlatan bakan, 1989 yılından günümüze kadar ise sisteme 38 milyar euro para aktardıklarını belirtti. Söder ayrıca, Bavyera eyaletinde üniversite öğrencilerinden yüksek öğrenim harcı alınırken, bazı borçlu eyaletlerin öğrencilere hoş geldiniz paketi içinde 50 euro hediye etmesinin anlaşılmaz olduğunu söyledi.

Bavyera Ekonomi Bakanı Zeil ise havuzdan nemalanan eyaletlerin reforma yaklaşmadıklarını ve bu nedenle yıl sonuna kadar şikayet başvurusunu hazırlayıp Federal Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini kaydetti. Zeil, 2014 yılına kadar mahkeme kararını beklediklerini ifade etti.

(CİHAN)


Dünya