Bavyera, elektronik seçim uygulamasına geçebilir

15 Ocak 2014 - 13:56

MÜNİH - Almanya’da seçim sistemine bir yenilik daha getirilmek isteniyor. Bavyera Eyaleti’nin Finans Bakanı Markus Söder, 2018 eyalet meclisi seçimlerinde sandık ve mektupla oy verme uygulamasına internet üzerinden oy verme uygulamasını da eklemek istiyor.

Bu alanda Almanya’da ilk olmayı hedefleyen Bavyeralı bakan, internet bankacılığı gibi elektronik seçim uygulamasının da mümkün olduğunu söyledi.

Konu hakkında konuşan Yeşiller partisinden Verena Osgyan, ABD’nin istihbarat servisi NSA’nın gizlice Almanya’da veri topladığına dikkat çekip, seçimlerde dolandırıcılık yapılabileceğine dikkat çekti.

Hür Seçmenler Partisi’nin Genel Başkanı Hubert Aiwnager de internet üzerinden yapılacak dolandırıcılığın sürekli var olduğunu ve bundan dolayı da elektronik seçimin demokrasiye zarar vereceğini savundu.

Elektronik seçim uygulamasını değerlendiren ünlü Tutzing Siyasi Eğitim Akademisi’nde devlet ve anayasa hukuku uzmanı Dr. Gero Kellermann, parlamenter demokrasilerde meşruiyet için seçimin çok önemli olduğunun altını çizdi. Kellermann, oy verme sisteminin yasalara uygun olması ve manipülasyonlara tamamen kapalı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin 2009 yılında elektronik seçimin ancak belli şartlar yerine getirildiğinde mümkün olduğunu hatırlatan Kellermann, bu şartların ‘doğruluğu kontrol edilebilir ve güvenilir bir uygulama olması’, ‘seçmenin derin bilgisayar bilgisi olmadan da verdiği oyun maniple edilmediğinden emin olması’ ve ‘oy verme işlemlerinin özel bir beceri gerekmeden doğruluğunun tespit edilebilmesi’ olduğunu belirtti.

Demokratik sistemin elektronik seçimi kabul ettiğini anlatan uzman, özellikle yurt dışında yaşayan Almanların seçime dahil edilebileceğini, ancak sistemin güvenli olmasının gerekli olduğunu anlattı.

(CİHAN)


Dünya