Bayraktar: Bizimle çalışan yatırımcının başı tavana vurur

04 Ekim 2013 - 11:11

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’a kurulacak 1,5 milyonluk yeni şehir ve kentsel dönüşümde kaynak sıkıntısının olmayacağını, bu süreçte uluslararası yatırımcıları beklediklerini söyledi. Bayraktar, “Bizimle çalışan yatırımcıların başı tavana vurur.” dedi.

Bakan Erdoğan Bayraktar, ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Ticaret Daire Başkanı Myron Brillant ve beraberindeki heyeti kabul etti ve Bakanlığının projeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye ve Amerika’nın uzak coğrafyalarda bulunmasına rağmen dost ve müttefik iki ülke olduğunu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, Amerikan şirketlerini Türkiye’ye daha çok yatırım yapmaya davet etti.

Türkiye’nin son dönemde ekonomik olarak çok büyüdüğünü gelecek dönemde hükümetin çok önemli projeleri olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

"İstanbul’a 1,5 milyon nüfuslu yeni şehir, yine İstanbul Anadolu Yakasında yaklaşık 1,5 milyon metrekare alanda yatırım boyutu 6,5 milyar dolar olan finans merkezi kuruyoruz. Türkiye’de kentsel dönüşüm hamlesi başlattık. Bu kapsamda 6,5 milyon birim konutu yenileyeceğiz. Kurulacak 1,5 milyonluk yeni şehir ve kentsel dönüşümde kaynak sıkıntısının olmayacak. Bu süreçte uluslararası yatırımcıları da bekliyoruz. Bizimle çalışan yatırımcıların başı tavana vurur.”

Yeni dönemde İzmir’in de cazibe merkezi olacağını, yatırımcıların sadece İstanbul değil, İzmir’e de yatırım yapması gerektiği belirten Bayraktar, “Otoyol ve hızlı trenle artık İstanbul’dan İzmir’e 3-3,5 saatte gidilecek. Dünya’nın en uzun köprüsünü yapıyoruz. Körfezi geçeceğiz, oradan Bursa’dan 3 saatte İzmir’e inecek. İzmir tarih olarak, iklim olarak çok büyük avantajları var. İzmir’de İstanbul gibi yeni yatırım merkezi olacak.” diye konuştu.

Brillant ise eğer yatırımcıları sürecin parçası haline gelir, vergi teşvikleri sağlanırsa daha fazla yatırımcının geleceğini söyleyerek, “Bunlar olduğu zaman tek bir şehre değil birden fazla şehre yatırım olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediye başkanlarının katılacağı yatırım ortamının konuşulacağı bir forum düzenlemeli.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Ekonomi