Bayram alışverişinde yankesici kurbanı olmayın

11 Ekim 2013 - 09:28

BURSA - Kurban Bayramı’na sayılı günler kalırken çarşı ve pazarlarda oldukça hareketli günler yaşanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, bayram alışverişine çıkan vatandaşları yankesicilik ve hırsızlık olaylarına karşı uyardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, belediye ve özel halk otobüslerinde, otogar, tren garı, havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında yankesicilere karşı dikkatli olunması gerektiği dile getirildi. Özellikle toplu taşıma araçlarında durumu şüpheli kişilere karşın, ceplerin ve çantaların sık sık kontrol edilmesinin istenildiği Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, hırsızlık yöntemlerine karşı uyarılarda bulunuldu. Açıklamada, "Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan kişilerin kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız paraların içerisinden karıştırmak suretiyle dalgınlığınızdan istifade ederek bir miktar parayı ‘tırnakçılık’ olayı ile çalabilir. Cami şadırvanlarında abdest alınırken askıya asılan elbiselerin ceplerinden para çalma olayına 'muslukçuluk' denir. Özellikle bayramın yaklaştığı şu günlerde bu kişilere karşı dikkatli olunmak gerekir" denildi.

FAL BAKTIRAYIM DERKEN SOYULMAYIN
Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamasında, vatandaşların fal bakma bahanesiyle girdikleri evlerden hırsızlık yaptıkları belirlenen kişilere karşı da tedbirli davranılması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, "Çeşitli ihtiyaç beyanıyla ikametgahınıza ihtiyaç gidermek için gelen bazı bayanların sizin zaaflarınızdan faydalanarak falınıza bakmak istediğini, falınıza bakmak istemesi, falınızın daha iyi çıkabilmesi için mücevherlerinizi kullanmak istemesi ve sizin dalgınlığınızdan istifade ederek altınlarınızı çalabilir. Dolandırıcılar; iyi niyetinizden istifade ederek hile ve desiseyle para ve eşyalarınızı çalabilir. Banka, postane ve vergi dairelerine para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip parayı elinizden alan, sizi de pul almak için yanından uzaklaştırmak isteyen kötü niyetli kişiye güvenmeyin. Emekliler; bankadan ikramiyelerini aldıktan sonra yanlarına gelen ve bankada görevli olduğunu, yanlış ödeme yapıldığını, paranın eksik kalan kısmını ödemesi için bankaya gelinmesini isteyen ve kendilerini pul alma bahanesiyle uzaklaştırmaya çalışana inanmamalıdırlar. Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran kişilere inanmayın. Ayrıca, doktor olduğunu söyleyerek size ücretsiz tedavi öneren ve buna karşılık bir miktar para isteyen kişilere inanmayın. Gümrük Muhafaza Memuru kisvesiyle gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat eden şahıslara inanmayın" ifadeleri yer aldı.

(CİHAN)


Güncel