Bayramda etin yanında yoğurt ve yeşillik tüketin

11 Ekim 2013 - 11:01

ANKARA - Kurban Bayramı’nda tüketilen et kimi zaman istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kurbanlık etin vücuda en faydalı şekilde kullanılması için diyet uzmanları çeşitli önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor. Liv Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Sanem Apa bayramı sağlıklı, keyifli geçirebilmek için bol et ve bol tatlı içeren sofralar konusunda uyarıyor. Diyetisyen Sanem Apa, "Bir kerede 150 gramdan fazla et tüketmeyin, etin yanında mutlaka bol yeşillik ve yoğurt yiyin." diyor.

Diyetisyen Apa’ya göre, özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp-damar, mide ve şeker (diyabet) hastalığı olanların Kurban Bayramı’nda beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Kolesterol değerleri yüksek olan kişilerin sakatat tüketimlerinde ölçülü davranması gerektiğini belirten Apa, eğer mümkünse bu tür sorunu olanların hiç sakatat tüketmemeleri gerektiğini ifade ediyor.

"TATLIYLA ARANIZA MESAFE KOYUN"

Diyetisyen Apa, "Bayramla birlikte hem et hem de tatlı tüketimlerini arttırmak yine başta sindirim problemleri olmak üzere vücuda zarar verebilir. Bu nedenle ölçülü beslenmeye dikkat etmek gerekir. Şeker yani diyabet hastalarının, kalp hastalarının, yaşlı bireylerin tüketimlerde daha dikkatli olması önemlidir. Bayramda tatlı tüketimi de artacağından şerbetli tatlılar yerine meyve salataları veya meyveli tatlılar veya sütlü tatlılar tüketmek uygun olabilir. Öğünlerden sonra koyu içilen çay yerine zahter veya kekik çayı içmek sindirime destek olacağından tercih edilebilir." şeklinde konuşuyor.

"SİNDİRİM PROBLEMİ YAŞAMAMAK İÇİN BOL YEŞİLLİK"

Etle birlikte bol yeşillik tüketilmesinin önemine değinen Diyetisyen Sanem Apa şöyle devam ediyor: "Etin sindirimi diğer besinlere göre daha zordur. Yeni kesilmiş hayvan etleri sert olduğundan sindirim problemine daha fazla yol açabilir. Mide ve bağırsak rahatsızlığı olan kişilerin, kurban etlerini hemen tüketmeyip buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirerek yanına yine haşlama veya ızgara sebze veya salata ile tüketmeleri sağlıklarını korumak açısından daha doğru olur. Etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir. Etleri büyük parçalar halinde saklamak yerine birer yemeklik olacak şekilde, küçük parçalara ayırarak, temiz buzdolabı poşetine koyup buzdolabının dondurucu kısmında depolayabilirsiniz."

Apa, kurban etinin tüketilmesi ve muhafaza edilmesiyle ilgili şu bilgileri verdi:

-Kurban Bayramı’nda kesilen etlerin saklama, pişirme ve tüketme koşullarına dikkat etmek gerekir. Kurban etinin ‘çiğ veya az pişmiş’ olarak tüketilmesi, önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.
-Kurban etinin tüketilmesinden önce dikkat edilmesi gereken kesim yerinin uygun koşullarda olup olmadığıdır. Burada tüketicilerin dikkatli davranması sağlıklarının korunması açısından gerekir.
-Et ile temas eden bıçak, satır gibi malzemeler temiz olmalıdır.
-Kesimi yapan görevlinin elinde yara olmaması, kişisel hijyenlerinin de uygun olması gerekir.
-Etler parçalandıktan sonra tüketilmeyecek olanlar dondurucuda saklanmalıdır.
-Uygun koşullarda saklanmayan ve pişirilmeyen etler Salmonelle, listeria M, E. Coli, C. Perfringens gibi bakterilerin yol açtığı zehirlenme biçimlerine yol açabilir.
-Dondurucudan çıkardığınız etleri çözündürdükten hemen sonra pişirmeli, yeniden dondurmamalısınız.
-Çözdürmek istediğiniz eti, oda ısısında, kalorifer üstünde açıkta bırakarak değil, buzdolabının alt bölmesinde çözdürün.

Buzdolabında bekleme süreleri:

Sakatat ve organ etleri 1- 2 gün
Kıyma 1- 2 gün,
Parça et (kuşbaşı vb) 2- 3 gün
Derin dondurucuda 6 ay- 12 ay

(CİHAN)


Güncel