Baz istasyonlarının alan şiddeti BTK sitesinden öğrenilecek

11 Ekim 2013 - 17:16

ANKARA - Bilgi Teknolojileri Kurum (BTK) İkinci Kurul Başkanı Doç. Dr. Ayhan Beydoğan, tüketicilerin yaşadığı bölgelerden kendisine en yakın baz istasyonunun elektromanyetik alan şiddetini, BTK’nın internet sitesinden öğrenecekleri bir sistem uygulamaya koyduklarını açıkladı. Beydoğan vatandaşların, baz istasyonlarının belirlenen kriterleri aşıp aşmadığını bu sistem üzerinden öğrenebileceklerini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Elektromanyetik Alanlar Proje Yöneticisi Emilie Van Deventer, Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) Başkanı Christopher P. Wild, IARC Çevre ve Radyasyon Bölüm Başkanı Joachim Schüz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Piyasa Gözetim Laboratuvarı’nı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Doc. Dr. Ayhan Beydoğan basın açıklaması yaptı. Beydoğan, elektomanyetik ölçümlerin laboratuvarda yapıldığını ve gelen misafirlere bu kapsamda bilgi verildiğini belirtti.

Laloratuvarda, kamuoyun meşgul eden baz istasyonları ile ilgili ölçümlerin yapıldığını da ifade eden Beydoğan, "Baz istasyonları mobil iletişimin olmazsa olması. Baz istasyonların kurumuna izin verirken 10 volt milimetre olması noktasında standart belirlendi. Buna göre baz istasyonlarının kurulmasına izin veriyoruz. Baz istasyonları kurulduktan sonra, değerleri aşıp aşmadıklarını belirliyoruz. Denetim sonucunda bizim düzenlemelerimize aykırılık varsa da kapatılıyor. Tüketicilerin o açıdan rahat olması gerekiyor." dedi.

Baz istasyonlarının elektromanyetik alan şiddetini tüketicinin, BTK’ya ait internet sayfamızdan online olarak göreceğini de kaydeden Beydoğan, “Kamuoyunun rahatlaması açısından, böyle bir uygulamanın olumlu bir intiba oluşturacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Güncel