BDP mitingi olaylı bitti

23 Mart 2011 - 18:16

BATMAN - BDP Batman İl Başkanlığı tarafından kurulan demokratik çözüm çadırının önünde düzenlenen ve BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak’ın konuşma yaptığı mitingin ardından olaylar çıktı.

Atılan molotofların isabet ettiği bir banka şubesinin ATM’si yanarken, göstericilerin havai fişek ve molotoflu saldırısına polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile karşılık verdi.
BDP tarafından Batman’da kurulan ‘Demokratik Çözüm Çadırı’nı ziyaret eden BDP Genel Eşbaşkanı Gülten Kışanak, hükümete ilettikleri taleplerin değerlendirilmemesi durumunda demokratik eylem ve etkinlikleri sürdüreceklerini belirtti.
Konuşmaların ardından Kışanak ve beraberindekiler, çadıra giderek otururken, kalabalık bir grup, Diyarbakır Caddesi'nde ateşler yakıp trafiğe kapattı. Polis helikopterinin sürekli takip ettiği kalabalık mitingin ardından Polis’e taş atmaya başladı. Çoğunu çocukların oluşturduğu kalabalık, polis araçlarına molotof kokteyli atarken, bir banka şubesinin ATM’sine atılan molotof ATM’nin yanmasına neden oldu.
Çıkan olaylarda havai fişek de kullanan kalabalığa polis, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Polisin müdahalesi sonrası kalabalık ara sokaklara dağılırken, BDP milletvekili Ayla Akat Ata ve beraberindekiler, çadırın önünde oturma eylemi başlattı.

(CİHAN)


Politika