BDP'li Sur Belediyesi çocuklara Kürtçe masal kitabı verdi

23 Şubat 2010 - 15:54

Diyarbakır merkez Sur ilçesinin Barış ve Demokrasi Partili (BDP) belediyesi çocuklara Kürtçe masal kitabı dağıttı. Sur Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak, hedeflerinin Kürt çocuk, genç ve ebeveynlerinin Kürtçe'ye ilgilerini artırmak olduğunu söyledi.

Sur Belediyesi ile İspanya Alava Eyalet Konseyi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 'Serê Şevê Çirokek' (Her Geceye Bir Masal) adlı proje kapsamında basımı yapılan Kürtçe masal kitapları düzenlenen törenle çocuklara verildi. Meclis salonunda yapılan törene belediye çalışanları ve çocuklar da katıldı. Törende konuşan Sur Belediye Başkan Yardımcısı Altınkaynak, dil ve kültürün insanın kendini ifade etmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Anadil ve kültürel kodların çocukluk döneminde öğrenildiğine dikkat çeken Altınkaynak, şöyle konuştu: "Masal, hikâye, tekerleme gibi ürünlerle çocuğa sözlü aktarılır. Bu şekilde çocuğun hayal dünyası da anadilinin içinde gelişir. Kürt çocuklarının kendi dilleriyle ilişkisi, uzun süren yasaklamalar nedeniyle zayıf kalmıştır. Çocukların Türkçe ile ilişkisi de asimilasyon sürecini hızlandıran ve bilinçlerini geri dönülmez şekilde ideolojikleştiren bir anlayışa yol açmaktadır. 'Çok Dilli Demokratik Belediyecilik' anlayışı doğrultusunda bazı mesafeler alınmış olmasına rağmen, yine de denilebilir ki Kürt çocuklarına yönelik teknolojik ortamlarda ciddi derecede veri ve bilgi eksikliği mevcuttur."

Altınkaynak, Kürt çocuklarının anadilleriyle dolaysız biçimde ilişki kurmaları amacıyla Kürtçe masal kitabı bastırıp dağıttıklarını söyledi. Proje çerçevesinde 06-12 yaş arası çocukların duygu ve hayal dünyalarını anadillerinde kurmalarına yardımcı olduklarını anlatan Altınkaynak, "Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Kürtçenin ve Kürt efsanelerinin kültürel dokuya yeniden entegre olmasına yardımcı oluyoruz. Her masal kitabında anlatılacak olan bir Kürt büyüğü ile Kürt çocuklarının ve ebeveynlerinin tarihe ilgisini artırıyoruz. Kültürel birikimi kitaplaştırarak gelecek kuşaklara ulaşmasını güven altına alıyoruz." dedi.

Sur Belediyesi her ay için bir kitap olmak üzere toplam 12 kitaptan oluşan kitap seti hazırladı. Her kitap 15'i Kürt kültüründen olmak üzere toplam 30-31 masal içeriyor. Her bir kitapta Ahmedi Hani, Melayê Cizîrî, Mir Celadet Elî Bedirhan, Said-i Kurdi (Nursi), Mevlana Halid ve Musa Anter gibi tanınmış Kürt simalarının hayatı anlatılıyor. Her sayıda Mem ve Zin, Siyabend ve Hecê, Zembilfroş, Kela Dımdım, Siti ve Ferhi, Binevşa Narin gibi Kürt destanı mevcut.


(CİHAN)


Türkiye