BDP'liler Ulucanlar Cezaevi'nin kapısından döndü

30 Aralık 2010 - 16:13

Müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi'ni ziyaret etmek isteyen BDP'li grup içeriye alınmayınca, cezaevi önünde fotoğraf çektirmekle yetindi.

Altındağ Belediyesi'nce restore edilen ve müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi'ni gezmek üzere giden BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan belediye yetkililerince müze binasına alınmayınca kapıdan dönmek zorunda kaldılar. Bunun üzerine Sırrı Sakık, Altındağ Belediyesi yetkililerini telefonla aradı, ancak taleplerine olumlu cevap alamadı.

Bir gün önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın ziyaret ettiği müzeyi girememelerine tepki gösteren Sakık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yılının geçtiği Ulucanlar Cezaevi'nin müzeye dönüştürüldüğü haberleri üzerine geldiklerini, ancak içeri alınmamaları nedeniyle ''şok yaşadıklarını'' söyledi. Gazetecilerle burada yaşadığı günleri paylaşan Sakık, Ulucanlar Cezaevi'nde birçok önemli ismin yattığını ve kendisinin de burada unutamadığı günler geçirdiğini ifade ederek, o zamanlar girmek istemedikleri şimdi ise girmek istedikleri cezaevine alınmadıklarını kaydetti. İçeriye alınmayan BDP'liler müze önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra ayrıldı.


(CİHAN)


Türkiye