"Bebeklerin ateşi ortama göre değişir, ateşi olan bebek ılık suyla yıkanmalı"

30 Temmuz 2011 - 11:07

KOCAELİ - Özel Konak Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdinç Gözcü, bebeklerde vücut ısısının giysiden ve ortam sıcaklığına göre değişiklik gösterdiğini söyledi. Gözcü, çocuklarda ateşin normal seyrinde tutulabilmesi için aşırı giydirmeden ve sıcak ortamdan uzak tutulması gerektiğini, ateşinin yükselmesi durumunda ılık suda yıkanmasının faydalı olacağını ifade etti.
Dr. Gözcü, çocuğun ateşinin koltuk altından, dil altından ve kulaktan ölçülebildiğini ifade etti. Dil altı ölçümü pratik olmadığından çocuklarda pek tercih edilmediğini belirten Gözcü, bebeklerde ateşin kulaktan ölçümün en hızlı ve kolay uygulanabilir olduğunu dile getirdi.
Kulak dereceleri ile ölçüm yaparken, derecenin kanülünün kulak kanalına iyi oturmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Gözcü, “3 ay altındaki bebeklerde dış kulak yolu dar olduğu için kullanımı önerilmemektedir. Kontrollerde aynı kulaktan ölçüm yapılmalıdır. Kulaktan ölçümde 37.8 C üzeri ateş kabul edilebilir.“ dedi.
Bebeklerde enfeksiyon kapıldığında ateşin yükseldiğini ifade eden Gözcü, aşırı giyinmelerde de ateş yükselmelerinin yaşandığına dikkati çekerek, “Özellikle yeni doğan bebekler, ısı kontrolü henüz tam gelişmediğinden, aşırı giyinme ve çevre ısısı gibi etkenlerden daha fazla etkilenirler.” ifadesine yer verdi.

ATEŞİN DÜŞMESİ İÇİN KULLANILAN TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Çocuklarda ateşin ilaç tedavisi, parasetamol, aspirin ve ibuprofen’in düşürülebileceğini kaydeden Gözcü, söz konusu tedaviler hakkında şu bilgileri verdi:
“İlaç tedavisi: Ateş düşürücü ilaçlar sadece ateşi düşürmede yardımcıdır. Ateşe neden olan hastalığı tedavi etmezler. Bu sebeple 'çocuğumun ateşi düştü, iyileşti' şeklinde yargıya varılmamalıdır.
Parasetamol: Piyasada çocuklarda kullanım için hazırlanmış damla, şurup, çiğneme tableti ve fitiller bulunur. En erken 4 saatte bir olmak üzere günde maksimum 6 kez verilebilir. Tedavi edici dozda verildiğinde yan etkisi yoktur. Ancak normalden fazla alındığında karaciğer ve böbrek zedelenmesi yapabilmektedir.
Ibuprofen: Ateş düşürücü, ağrı kesici etkileri vardır. En erken 6 saatte bir, günde maksimum 4 kez alınmalıdır.
Aspirin: Çocuklarda ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Yan etkilerinin olması ve viral enfeksiyonu olan çocuklarda kullanıldığında karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden Reye Sendromu ile sonuçlanabilmesi nedeniyle tercih edilmez."

BEBEĞİN ÜSTÜNDE FAZLA GİYSİ OLMAMALI, ILIK SUDA YIKANMALI
Çocuğun bulunduğu oda ısısı 21–22 derece arasında tutulmasının ideal bir ortam için gerekli olduğunu belirten Gözcü, çocuğun üzerindeki fazla giysilerin çıkarılarak, vücudun hava ile temasının sağlanması gerektiğini kaydetti.
Gözcü, bebeğin vücut ısısını sabit tutmanın önemli olduğu belirten şunları kaydetti:
“Ilık su ile duş yaptırmak veya vücudu ılık su emdirilmiş sünger ile silmek ısı kaybını hızlandıracaktır. Ancak bu işlemler ateş düşürücü verildikten sonra yapılmalı aksi takdirde vücut ısısı daha da yükselebilmektedir. Bu işlem için hiçbir zaman alkol sirke ya da buzlu su kullanılmamalıdır. Bu işlem cilt ısısında ani düşmeye neden olacağı için, titreme ve damarlarda büzülme ile sonuçlanır ve ısı kaybı önlenir. Ateşin düşmesi gecikir. Kol ve bacaklarda dolaşım daha da bozulur. Ateş sırasında çocuğun sıvı kaybı artacağı için ağızdan yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Vücuttan sıvı kaybı belirgin olduğunda, enfeksiyon olmaksızın susuzluk ateşi denilen, ateş yükselmesi olacaktır."

BEBEĞİN ATEŞİ 40 DERECE ÜSTÜ İSE DOKTORA BAŞVURUN
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Gözcü, doktora başvurulma zamanını ise şöyle açıkladı: “Eğer çocuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarı, hasta veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa, bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz ve hasta görünüyorsa doktora başvurulmalı. Bir de havale anında çocuğunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri bir noktaya doğru kayabilir. Çocuğunuz 3 ayın altındaysa, ateş 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa, ateşi 48 saatten (2 tam gece ve gündüz) daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse mutlaka doktora başvurulmalıdır.”

(CİHAN)


Güncel