Bedensel engelli halterciler güçlerini gösterdi

02 Kasım 2013 - 15:26

KIRIKKALE - Kırıkkale'de düzenlenen "Valilik Kupası Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası" başladı. Turnuvaya Kırıkkale, Çankırı, Kayseri ve Kırşehir illerinden de katılım oldu.

17 Ağustos Spor Salonu'nda düzenlenen şampiyonaya yaklaşık 50 sporcu güçlerini gösterdi. Yarışma öncesi, engelli vatandaşlar kilolarına göre ayrıldı. Daha sonra kıyasıya yarış başladı. Engelliler, engelli olmadıklarını bir kez daha ispatladılar.

Kırıkkale’de 48 bedensel, 26 görme ve 93 işitme engelli sporcunun yaşamını sürdürdüğünü açıklayan Kırıkkale Valisi Ali Kolat, bunlardan 57'sinin faal olduğunu söyledi. Hayatın içerisinde yer almanın, "Biz de varız" demenin büyük bir başarı ve cesaret olduğunu belirten Kolat, şöyle konuştu:

"Bugün buraya gelen ve şampiyonaya katılan sporcularımızı, teknik heyetleri kutluyorum. Çankırı, Kırşehir, Kayseri ve Kırıkkale'den 33 sporcunun burada bulunması bizleri mutlu etti. Hepimiz bir gün engelli olabiliriz. İnsanın kaderinde varsa bundan kaçınmak mümkün değil ancak 'engelliyim' deyip bir kenara çekilmek, hiç de hoş değil. Herkesin kendi branşında yapabileceği sporlar var."

Kendilerinin özürlü olmadığını ifade eden Bedensel Engelliler İl Temsilcisi Mehmet Bozkurt, "Herkesin birgün özürlü olabileceğini sakın unutmasın." dedi.

Halter sporunu severek yaptığını açıklayan bayan halterci Yıldız Taş da yaptığı açıklamada, "Haltere başlarken, yapamazsın diye bana sözler söylendi. Fakat bu sözlerin hepsini kulak ardı ettim ve başardım." şeklinde konuştu.

Sporla uğraşmadan önce evden işe, işten eve gidip geldiğini, hiçbir sosyal yaşantısının bulunmadığını dile getiren Hıdır Kuşçu ise sporun engelliler için bulunmaz bir nimet olduğunu ifade etti.

(CİHAN)


Spor