Belediye personeline yardım semineri

13 Aralık 2011 - 09:39

ANKARA - Çubuk Belediye personeline yönelik ilk yardım semineri düzenlendi. Çubuk Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda verilen seminerde işçilere ilk yardım hakkında önce teorik bilgiler verildi. Daha sonra cansız mankenler üzerinde görsel uygulamalar yapan doktoru büyük bir dikkatle dinleyen Çubuk Belediyesi çalışanları öğrendikleri bilgileri kendileri de uyguladı.
Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu’nun da katıldığı seminerde, çeşitli nedenlerle yaralanan insanların hangi durumlarda nasıl kurtarılabileceği ve ilk müdahalenin bilinçli bir şekilde yapılmasının önemi anlatıldı. İnsanların günlük hayatta her an tehlikeye maruz kalıp, yaralanabileceğini hatırlatan Topçu, özellikle trafik kazalarında ve iş kazalarında ilk yardımın çok önem taşıdığını söyledi. Bilinçli bir şekilde yapılan ilk yardımın insanların hayatını kurtardığına dikkat çeken İşyeri Hekimi Dr. Ersin Aslantürk, "Bilinçli müdahaleler, hastayı hayata döndürebilir. Bilinçsizce yapılan müdahalelerse ölümüne sebebiyet verebilir. Özellikle araç içinde sıkışan kişiler, iki eli başına sarılarak dikkatlice çıkarılmalıdır. Kanamalı bölge de hastaneye gidene kadar keten bir bezle bastırılmalıdır. Bunlar gibi basit önlemler hayat kurtarır." dedi.
Her vatandaşın ilkyardım konusunda eğitimli olması gerektiğinin altını çizen Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden de "Maalesef birçok insan ilkyardım konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değil. Bir olay olduğu zaman bilinçsizce müdahalelerde bulunuyorlar ve geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıka biliyor. İlkyardım, yerinde ve zamanında yapılırsa hayat kurtarır. Verilen bu kursla, çalışanlarımız ilkyardım konusunda bilgi sahibi oldular. Bu gün olduğu gibi personellerimize mesleki ve hayati önem taşıyan eğitimleri bundan sonrada devam ettireceğiz." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel