Berlin'in 'yoksul ama cazibeli' olduğu tescillendi

01 Aralık 2012 - 13:40

FRANKFURT - Almanya'da hangi şehrin daha fazla refah ve iş imkanı sağladığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen araştırmalarda çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Haftalık ekonomi dergisi Wirtschaftswoche'nin yaptırdığı araştırmaya göre, en müreffeh durumda olan ve en fazla iş imkanı sağlayan şehir. Listede ilk sekizde Münih'i izleyen diğer şehirler ise sırasıyla Stuttgart, Münster, Karlsruhe, Frankfurt, Düsseldorf, Mainz ve Hamburg oldu. Bu arada kalkınma dinamizmi açısından 2006-2011 yılları arasında kendisini en hızlı toparlayan şehir ise genel sıralamada 39'uncu sırada yer alan Magdeburg çıktı. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar kentlerin durumunu belirlemek için genel gelir ortalamasından asayişe mugayir vakaların sıklığına kadar uzanan yaklaşık doksan sosyo-ekonomik kriteri esas aldı.

Müreffeh şehirler arasında kendisine ancak 47'inci sırada yer bulabilen başkent Berlin ise yine hayal kırıklığına yol açtı. Başkente hükümet eden Belediye Başkanı Klaus Wowereit, yıllar önce yaptığı bir açıklamada Berlin'i “yoksul ama cazibelidir” şeklinde tarif etmişti. Ancak siyaset ve ekonomi dünyasında efsane haline gelen bu tanımlama, hala başkentin yoksulluğunu en iyi tarif eden cümle olmayı sürdürüyor. Berlin'in de aralarında yer aldığı refah düzeyi düşük diğer kentler ise sırasıyla Dortmund, Leipzig, Halle/Saale, Duisburg, Herne ve Gelsenkirchen oldu.

Şehirlerin sıralaması belirlenirken iki ayrı liste hazırlayan uzmanlar, genel listede ekonomik seviyeyi, kategorik listede ise kentlerin son dönemde kat ettiği mesafeyi dikkate aldı. Buna göre Münih işsizlik ortalaması en düşük ve gelir ortalaması en yüksek çıkan şehir olurken, son dönemde gelir ortalamasını yüzde 42 arttıran Magdeburg ise makine imalatında yaptığı atılımlar ve nöroloji bilim dalı ile sanayi işletmelerini buluşturmasıyla öne çıktı.

Bilişim sektöründe en çok “Start-up” (yeni şirket) kurulan şehir ise genel sıralamada sonlarda yer alan Berlin oldu. Ancak başarılı yeni girişimlere ev sahipliği yapan ve dışarıdan aldığı yoğun göçle dinamizm sıralamasında dokuzuncu sırada yer alan Berlin, yüksek işsizlik ve yüksek suç oranı sebebiyle genel ortalamada geriye düşmekten kurtulamadı. Başkentin elini zayıflatan faktörler ise iktisadi zemininin elverişsizliği ve yerel idarenin mali bilincinin yetersiz çıkması oldu. Kentler arasında düzenli olarak derecelendirme araştırması gerçekleştiren “Yeni Sosyal Pazar Ekonomisi İnisiyatifi” demir-çelik ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren işveren birlikleri tarafından finanse ediliyor.

(CİHAN)


Dünya