BEÜ, Karadeniz Üniversiteler Birliği'ne üye oldu

31 Mayıs 2012 - 13:17

ZONGULDAK - Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), 1998 yılında kurulan ve merkezi Romanya’da bulunan Karadeniz Üniversiteler Birliği (BSUN)'ne üye oldu.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, BSUN’un geçen hafta Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen 'Karadeniz ve Akdeniz Bölgesinde Barış ve Zenginlik İçin Akademik İşbirliği' konulu foruma, konuşmacı olarak katıldığını belirtti.

BEÜ'nün Karadeniz Üniversiteler Birliği'ne üye olarak kabul edilmesinden mutluluk duyduğunu ifade eden Rektör Özer, “Bu işbirliği ile yürütülecek çalışmaların, üniversitemizin ve şehrimizin adını, uluslararası platformlarda öne çıkarmak için önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

12 ÜLKE 100'DEN FAZLA ÜNİVERSİTE VAR

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Organizasyonu'na üye 12 ülkeden 100'den fazla üniversitenin yer aldığı Karadeniz Üniversiteler Birliği, üniversiteler arası işbirliğini teşvik etmek ve sinerji oluşturmak amacıyla kuruldu. Birlik, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin akademik kuruluşları arasında iş birliğini hedefleyen bilimsel tartışma ortamlarını sağlayarak, iyi uygulamaları yaygınlaştırmak ve ortak proje yürütmeyi teşvik etmek için farklı aktiviteler düzenliyor.

(CİHAN)


Güncel