Beypazarı'nda 'Mücevharatta Mıhlayıcılık Sempozyumu' yapılacak

19 Kasım 2011 - 12:54

ANKARA - Gazi Üniversitesi Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürlüğü tarafından 20-27 Kasım'da "Mücevheratta Mıhlayıcılık Teknikleri Sempozyumu ve Çalıştayı" düzenlenecek.
Sempozyuma tasarımları aralarında Paris Hilton ve Bülent Ersoy'un da bulunduğu birçok ünlü kişinin parmağını süsleyen Yüzüklerin Efendisi olarak bilinen Victor Öcal ve alanındaki en iyilerden olan dört mıhlayıcı ustasınında katılacağı bildirildi. Yüksekokulan yapılan basın açıklamasında, "Sempozyumda; 'mücevheratta mıhlayıcılık teknikleri', 'kuyumculuk ve mücevheratta yüzey süsleme teknikleri', 'kalemkarlık', 'mıhlayıcılık ve kalemkarlık ustaları', 'mıhlayıcılık ve kalemkarlıkta kullanılan aletlerin hazırlanması ve yapımı' başlıkları ele alınacak. Sempozyum ve çalıştayda ayrıca, sözlü bildirilere ve mıhlayıcılıkta farklı teknikler uygulayan alanlarının en ünlü ustaları ile yapılacak atölye çalışmalarına yer verilecek. Çalıştayın son gününde ise ortaya çıkan bütün çalışmalar sergilenecek.
Sempozyum ile küreselleşen dünyada, mücevherat sektörünün ayrılmaz bir bütünleyicisi olan mıhlayıcılık tekniklerini ve ustalarını; akademisyenler, araştırmacılar, öğrenciler ve sektörün çeşitli ustaları ile bir araya getirerek, bilgi ve tecrübelerin paylaşımını sağlamak amaçlanıyor. Ayrıca, kuyumculuk eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında 2010 yılından itibaren, İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilmesi Projesi (İKMEP) kapsamında, yeni eğitim programında yer alan 'mıhlayıcılık' dersine katkıda bulunmak hedefleniyor." denildi
Mıhlama; yerleştirmek, çakmak anlamına gelmekte. Taşları, altın ve gümüş gibi metallere yerleştirme işine de mıhlama sanatı deniyor. Mıhlama; değerli veya değersiz taşların metalin yüzeyine çeşitli yöntemlerle oturtularak süsleme tekniğine verilen isim. Takıya kıymetli metalden daha pahalı olan taşlar da (pırlanta, elmas, zümrüt, yakut, safir gibi) mıhlanmakta.

(CİHAN)


Güncel