BİK çalışanlarını öldüren gazete patronuna 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis

11 Ekim 2013 - 18:24

SAKARYA - Sakarya'da Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Recep Bolat ile kurum çalışanı Devrim Ersen Özergin'i öldüren ve yerel gazete çalışanı Mustafa Süke'yi yaralayan Anadolu Gazetesi imtiyaz sahibi Adnan Uyumaz, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan 3 sanığada suçluyu kayırmak suçundan ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu sanık Adnan Uyumaz ile tutuksuz sanıklar B.A., V.Ö. S.Ö.,sanıkların ve müştekilerin avukatları ile sanık ve ölenlerin yakınları katıldı. BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay da duruşmayı izledi.

Mahkemede son savunmasını yapan Uyumaz, olaydan dolayı son derece pişman olduğunu söyledi. İldeki bir takıkm yolsuzlukları ortaya çıkardıklarını ve bu nedenle susturulmak istendiklerini öne süren Uyumaz, denetlemenin usulsüz şekilde yapıldığını iddia etti. Olayın aniden geliştiğini belirten Uyumaz, "Olay aniden oldu. Kime ateş ettiğimi hatırlamıyorum. Uzun yıllardır tansiyon ve şeker hastasıyım. Olayda iki kişi mezara girdi. Ben de 20 metrekarelik bir odaya gömüldüm. Her sabah aynı yerde gözlerimi açıyorum. Böyle olmasını istemezdim. Çok üzgün ve pişmanım." diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Uyumaz'ı, BİK Şube Müdürü Recep Bolat ile kurum çalışanı Devrim Ersen Özergin'i öldürmek suçundan 2 kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis, yerel gazete çalışanı Mustafa Süke'yi yaralamak suçundan ise 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Tutuksuz sanıklar B.A., V.Ö. S.Ö. ise suçluyu kayırmak suçundan ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

(CİHAN)


Güncel