Bilgisayar oyunları beyin kapasitesini artırıyor

11 Kasım 2013 - 17:22

BERLİN - Almanya'da yapılan bir araştırma, bilgisayar oyunlarının beyinde belirli bölgelerin kapasitesini artırdığını ortaya koydu.

Alman Max Planck Enstitüsü Eğitim Araştırmaları ve Charite Hastanesi Psikiyatrik Üniversite Kliniği uzmanları, bilgisayar oyunları aracılığıyla insanda mekan oryantasyonu, hafıza oluşumu, stratejik düşünme ve el becerisinin ilerlediğini açıkladı Araştırma kapsamında yetişkinlere iki ay boyunca günlük 30 dakika “Süper Mario 64” adlı oyun oynatılırken, kontrol grubundaki yetişkinler oyun oynamadı.

Bilgisayar oyunu oynayan guruptakilerin beyin alanlarında büyüme gözlemlenirken, oyun oynamayan diğer gurupta herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Uzmanlar, oyun oynayanların Hippokampus (beyindeki beyaz çıkıntı) ve beyincik alanında büyüme olduğunu tespit ettiler. Araştırmacılar ayrıca, bu büyümenin araştırmaya dahil olan kişilerin oyundan keyif aldıkça daha da belirgin olduğunu açıkladılar.

Charite Psikiyatrik Üniversite Kliniği uzmanı Jürgen Gallinat, bilgisayar oyunlarının belirli hastalıklarda tedavi amaçlı da kullanılabileceğini belirtti. Ruhsal bozukluğu olan şizofren, travma veya Alzheimer hastalığı olan insanların bilgisayar oyunuyla tedavi edilebileceğini ifade eden Gallinat, "Hastalar, bilgisayar oyunlarının tıbbi ilaçlardan daha çok kabul edecektir." dedi.

(CİHAN)


Dünya