Birbirinden güzel Van kedileri, podyumda görücüye çıktı

27 Haziran 2012 - 13:11

VAN - Van’da dünyaca tanınan, farklı göz renkleri, pamuk gibi bembeyaz tüyleri ve sevecenlikleri ile insanları kendine hayran bırakan Van Kedileri için güzellik yarışması düzenlendi. Podyumda kırmızı halı üzerinde yürüyen kediler, 'en güzel kedi' ödülünü almak için yarıştı. Yarışmanın 7 jüri üyesi en güzel kediyi seçebilmek için oldukça zorlanırken, Asiye Akıncı’nın 'Sünger Bob' isimli kedisi birinci seçildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kedi Evi’nin açılışı nedeniyle Van kedisi Güzellik Yarışması düzenlendi. Yarışmaya bir birinden güzel 17 Van kedisi katıldı. Kırmızı halıdan yürüyerek 7 jüri üyesinden puan alan Van kedileri, yarışmayı izleyen vatandaşları kendilerine hayran bıraktı. Van kedilerinin Türkiye’nin önemli değeri olduğunu belirten Van Valisi Münir Karaloğlu, "Ankara’nın Van kedisini sonuna kadar logosunda kullanmakta hakkı vardır. Çünkü orası bizim başkentimiz. Ama lütfen kedimize Ankara kedisi demesinler. Bu bizi üzer, Van kedisini de üzer." dedi.

Van’da meydana gelen depremlerin ardından hasar gören Van kedi evi üniversite rektörlüğü tarafından onarıldı. Yapılan onarımların ardından kedi evi tekrar hizmete açıldı. Açılış nedeni ile bir de Van kedileri arasında güzellik yarışması organize edildi. Kedi evinin bahçesinde yapılan yarışmaya Van Valisi Münir Karaloğlu, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Birbirinden güzel 17 Van kedisi, mankenler gibi kırmızı halıda yürüyerek 7 jüri üyesiden puan almaya çalıştı. Jüri üyeleri kedileri seçmekte zorlanırken, bazı Van kedileri ise kalabalık nedeniyle kırmızı halıda yürümedi. Podyuma çıkmayan Van kedileri, sahiplerinin kucağında jüri üyelerine tanıtıldı. Oldukça çekişmeli geçen yarışmada Asiye Akıncı’nın Sünger Bob isimli kedisi birinci olurken, ikinci Fethi Tarcan’ın kedisi Tansu, üçüncü ise Zeynep Işık’ın kedisi Fıstık oldu. Birinci olan Sünger Bob’a Van Valisi tarafından tam altın takılırken ikinci ve üçüncü kedilere ise yarım altın takıldı.

Van Valisi Münir Karaloğlu, "Van Kedisi Türkiye’nin hem de Van’ın önemli değeridir. Tabi ki Türkiye’nin başkenti Türkiye’den istediği değeri kendine logo olarak kullanabilir. Van kedisini de alıp Ankara’nın logosu yapabilir. Bunda hakları var. Ama Van kedisini alıp da Ankara kedisi diye alıp logoya koyarsanız bu bizi üzer. Tüm Vanlıları da üzer, Van kedisini de üzer. Onun için biz diyoruz ki Ankara’nın Van kedisini sonuna kadar logosunda kullanmakta hakkı vardır çünkü orası bizim başkentimiz. Ama lütfen kedimize Ankara kedisi demesinler bu bizi üzer." dedi.

(CİHAN)


Güncel