Birecik'te aile hekimliği için aylık 15 bin lira bir bütçe oluşturuldu

30 Aralık 2010 - 15:52

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde 11 Temmuz İlköğretim Okulu konferans salonunda aile hekimliği bilgilendirme ve koordinasyon semineri verildi.

Aile hekimliği bilgilendirme ve koordinasyon seminerine Birecik Kaymakamı Oktay Erdoğan, İl Sağlık müdür yardımcısı Osman Cerrah, Şanlıurfa Aile Hekimliği Şube Müdürü Cemal Elçi, İlçe Sağlık grup başkanı Hüseyin Keskin, Birecik'te ve köylerde görev yapan doktorlar ve eczacılar katıldı.

Birecik Kaymakamı Oktay Erdoğan, Birecik'in bazı köylerini ziyaret ettiğini ve aile hekimliği konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini ve halen aile hekimliği uygulamasına bir çok kişinin geçmediğini ifade etti. Erdoğan, özellikle köylerde aile hekimliği konusunda çok eksiklikler olduğunu ve bu tür seminerler ile bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Şanlıurfa İl Sağlık müdür yardımcısı Osman Cerrah ise, Şanlıurfa'nın aile hekimliği uygulamasına 13 Aralık'ta geçtiğini ifade etti. Aile hekimliğine yeni geçilmesinden dolayı aksaklıklar olduğunu yalnız zamanla bu aksaklıkların düzeleceğini söyledi. Bu sıkıntıların giderilmesi için gerekli gayreti hep birlikte yapmamız gerektiğini de ifade eden Cerrah, sıkıntılar için yaklaşık ayda 15 bin lira bir bütçe oluşturduklarını ifade etti.

Şanlıurfa Aile Hekimliği şube müdürü Cemal Elçi ise aile hekimliğine geçen vatandaşların mağdur olmaması için hasta kayıt sistemi üzerinde doktorlar ve eczacılara bilgi verdi. Doktor ve eczacılarla karşılıklı sorulu cevaplı şekilde verilen seminer de bir çok aksaklıklar dile getirildi. Bu aksaklıkların giderilmesi için İl bazında çalışmalarımız devam ediyor dedi. İl dışından müracaat eden hastaların müracaatlarını geri çevrilmemesi gerektiğini söyleyen Elçi, yapılan işlemlerden sonra TSM'ye bilgi verilmesi gerektiğini de ifade etti.Seminer, gelen kişilerin konferans salonundan ayrılması ile son buldu.


(CİHAN)


Türkiye