Bitlisli kanaat önderlerinden çözüm sürecinin devamına tam destek

13 Eylül 2013 - 12:15

BİTLİS - Bitlis’te ki kanaat önderleri uzun yıllardır akan kanın durması, ülkede huzur, barış ve kardeşlik ortamının sağlanması için başlatılan çözüm sürecinin kesintiye uğramadan devam etmesini istiyor.

Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte Doğu ve Güney Doğu’da silah sesleri, çatışma sesleri, annelerin gözyaşları ve çatışma ortamı yerine barış, kardeşlik ve huzurun hakim olduğuna vurgu yapan bölge kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları gelinen noktada önemi vurgu yaparak, "Hep birlikte sürece destek olalım. Süreç sekteye uğramasın. Sürecin barışla sonuçlanması için, asırlardır devam eden kardeşliğimiz bir daha bozulmaması için hep birlikte elimizi taşın altına koyalım." çağrısında bulundu.

"SİBİRYA’DA BİLE SÜREÇ KONUŞULUYOR"

Türkiye’de çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte ülkenin çok önemli bir süreçten geçmeye başladığını belirten bölge kanaat önderlerinden İmam Hasan Ercik, çözüm sürecinin ülkeye barış, huzur ve kardeşlik getirdiğini bu nedenle sürecin setreye uğramadan devam etmesi gerektiğini söyledi.

Sürecin barışla sonuçlanması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Hasan Ercik, "Sürecin ne denli önemli olduğunu hepimiz yaşayarak gördük. Öyleki son birkaç aydır artık televizyon ve gazetelerde çatışma, şehit ve anne gözyaşları haberleri yerine çözüm sürecinin vermiş olduğu meyveleri görüyoruz. Öyleki dünyanın her tarafında ülkemizde ki çözü süreci konuşuluyor ve çözü süreci soruluyor. Çünkü buna bir toplantı için gittiğimiz Sibirya’da bile tanık oldum. Sibirya bile ülkemizin barışını konuşuyor." dedi.

Top yeküm olarak sürecin devamı için dua ettiklerini anlatan Ercik “Allah’u teala bu ülkede bir daha kardeş kanının akmasını görmeyi nasip etmesin. Allah bize süreçle birlikte başlayan güzel, huzurlu ve barış kardeşlik havasında ki günler görmeyi nasip etsin. Süreçle birlikte artık şehir haberleri duymuyoruz. Bundan daha büyük bir mutluluk olamaz. Temennimiz odur ki süreç sekteye uğramadan devam etsin ve barışla sonuçlansın. Biz bunun için elimizi taşın altına koyduk herkesin de elini taşın altına koyması çağrısında bulunuyoruz. İnşallah barış dolu günler yakındır.” Şeklinde konuştu.

"BU SÜREÇTE HEPİMİZ ÇOBANLIĞIMIZIN BİLİNCİNDE OLMALIYIZ"

Bölge kanaat önderlinden imam Nizamettin Yakışık ise, Allah’u tealadan bölgede süreçle başlayan huzur ortamının devamını dilediklerini söyledi.

Peygamber efendimizin bir hadisi şerifinde, "Hepiniz çobansınız, hepiniz çobanlığınızdan sorumlusunuz." dediğini hatırlatan Yakışık, "Bu hadis ışığında çok iyi anlıyoruz ki bölgede ve Türkiye’de herkes bu sürecin iyi gitmesi için ve sürecin devamı için mutlaka sorumludur. Ondan dolayı herkesin çobanlığını iyi bilmesi gerekiyor. Bu süreçte herkesi sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk doğrultusunda hareket etmesi lazım. En az Müslümanların ve bizlerin dualarımızla olsa dahi bu sürecin devam etmesi için bu barışın devamı için, annelerin gözyaşlarının dinmesi için ve akan kanın durması için var gücümüzle çalışmamız lazım. Çünkü dinimiz böyle emrediyor." dedi.

"Eğer peygamberi bir yolu takip etmek istiyorsak elbetteki ıslah ve bu barışın devamı için var gücümüzle herkesin çalışması lazım." diyen Nizamettin Yakışık, şöyle konuştu: "Eğer menfi anlamda bir şey olursa bütün Müslümanlar hatta bütün insanlık ve hatta bütün canlılar bundan sorunlu olur. Onun için sorumluluk o kadar büyüktür ki bu hem sevap hem de günah bakımından çok büyüktür. Hal böyleyken bizim var gücümüzle, dualarımızla, bütün imkanatlarımızla bu barışın devam etmesi ve gerçekleşmesi için sonuna kadar sürecin yanında yer almamız ve sürece destek olmamız gerekiyor."

"İSLAM DİNİ BÜTÜNLEŞMEYİ ÖNERİYOR"

Bölgenin önemli kanaat önderlerinden Abdulkerim Çevik de, islam dinin bütünleşmeyi önerdiğini bu nedenle sürecin fırsat görülerek aynı dinin mensubu kardeşler olarak bütünleşmek gerektiğine vurgu yaptı.

Sürecin barışla sonuçlanması durumunda kimsenin hakkının kimseye verilmeyeceğine aksine yapılan haksızlıkların sona ereceğine dikkat çeken Çevik, "Bu sürecin sonunda herkes kendi hakkına sahip çıkıyor. Kimin hakkı neyse ona o veriliyor. Bu yüzden ülkede ki stklar, dini liderlerini bu konuda destek olmaları gerekiyor. Bu 30 yıl boyunca her aile bu savaştan bir şekilde bir yara aldı. Bunda ne doğu nede batı ayrımı oldu. Tüm bölgelerdeki her ailenin ya bir yakını, ya bir dostu illa ki yaşanan çatışmadan maddi ve manevi olarak hep nasibini aldı. Bu nedenle sürecin akıbeti için öncelikle sorunun kaynağına inilip sorunların oradan çözülmeye başlaması gerekiyor." dedi.

Sürecin destekçisi olduklarını ifade eden Çevik, sürecin selameti için sağduyu olunması gerektiğini de vurgu yaparak şöyle konuştu: "Bu süreçte insanların bilinçlenmesi ve bilgilendirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle süreç boyunca insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Çünkü insanların başına ne gelmişse bilinçsizlikten ve bilgisizlikten gelmiştir. Ve bundan da herkes zarar görmüştür. Bu nedenle süreç bir fırsattır ve devam etmesi gerekiyor. Çünkü ancak bu sayede kardeşler arasına giren huzursuzluk ve çatışma ortamı bitirilebilir ve barış ortamı ancak bununla sağlanabilir."


(CİHAN)


Güncel