Bizimkiler dizisinin meraklı muhasebecisi Ergun'un hatıralarını torunu kitaplaştıracak

25 Şubat 2010 - 13:09

Siroz hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden tiyatro ve sinema sanatçısı Erdinç Dinçer Enmutlu'nun hatıraları torunu tarafından kitaplaştırılacak.

Manavgat Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi 11'nci sınıfta okuyan Rabia Mine Enmutlu, dedesinin ününü TRT1'de 14 yıl yayınlanan Bizimkiler Dizisi'nde meraklı muhasebe müdürü 'Ergun' rolüyle duyursa da 45 yıllık profesyonel tiyatro oyuncusu olduğunu söyledi. Rabia Mine Enmutlu, dedesinin teşvikiyle gitar ve flüt çaldığını tiyatroya da ilgi duyduğunu belirtti. Dedesinin kendisi için bıraktığı en kıymetli mirasın günlüklerine yansıttığı hatırları ile Yeşilçam sanatçılarıyla çektirdiği fotoğrafları olduğunu belirten Enmutlu, usta oyuncunun 50'ye yakın tiyatro ile 'Kısa Devre, Mavi Kuş, Abuzer Kadayıf, Duruşma, Bücür Cadı, Perihan Abla, İnsanlar Yaşadıkça ve Oğlum Adam Olacak' filmlerinde rol aldığını kaydetti. Torun Enmutlu, "Çok sevdiğim dedemi kaybetmenin ailecek üzüntüsü içindeyim. Rahmetli dedem tiyatro aşığı bir insandı. Aileye yönelik tiyatro oyunları ve sinema filmlerinde oynamayı severdi. Onun bize bıraktığı tiyatro ve sinema anılarını bir kitapta toplayacağım. Tiyatro ve sinema fotoğraflarını bir albümde toplamadan önce okulumda bir fotoğraf sergisi açmayı istiyorum. Yılların usta tiyatrocusunu insanların sadece meraklı muhasebecisi Ergün tiplemesiyle değil, aynı zamanda tiyatroyu yürekten seven sanat adamı olarak bilmesini istiyorum. Dedem gösterişi sevmezdi. Bizimkiler dizisi de olmasa belki de tanınmayacaktı." diye konuştu.

2 yıldır siroz hastalığı gören tiyatro ve sinema oyuncusu Erdinç Dinçer Enmutlu 24 Ocak 2010 tarihinde İstanbul'da tedavi gördüğü hastane 66 yaşında vefat etmişti.


(CİHAN)


Magazin