Bloomberg, belediye başkanlığı süresince servetinden 650 milyon dolar harcadı

02 Ocak 2014 - 16:38

NEW YORK - New York eski Belediye Başkanı Bloomberg'in, 12 yıllık belediye başkanlığı döneminde cebinden 650 milyon dolar harcadığı açıklandı. ABD’nin New York şehrinin belediye başkanlığını yapan Michael Bloomberg (71), 31 Aralık itibariyle görevini yeni başkan Bill de Blasio'ya devretti. Eski belediye başkanının bugünlerde New York'a (NYC) yaptığı hizmetlerden ziyade, başkanlık döneminde kendi cebinden harcadığı serveti konuşuluyor.

New York Times (NYT) gazetesi, Michael Bloomberg’in başkanlık sürecinde kendi servetinden 650 milyon dolar harcadığını yazdı. Belediyenin işleri için yaptığı gezilerde 24 milyon dolarlık özel jetini kullanan Bloomberg, 6 milyon dolarlık masrafı kendi cebinden karşıladı.

Bloomberg, 2.7 milyon dolar tutarındaki başkanlık maaşından feragat ederek yıllık sadece 1 dolar ücret karşılığında çalıştı. New York’un önemli zenginleri arasında yer alan Michael Bloomberg, belediyenin kendisine tahsis ettiği evi kullanmadığı halde 5 milyon dolarlık bakım onarım harcaması yaptı.

Nüfusu 8 milyondan fazla olan NYC’nin 3 dönem yönetimini üstlenen Bloomberg, belediye çalışanlarının kahvaltı ve öğle yemeği masrafları için harcadığı 890 bin doları da aynı şekilde kendi cebinden karşıladı. Cömert başkan, belediye binasında bulunan akvaryumun 62 bin 400 dolarlık masrafını da kendisi ödedi. Başkan, seçim kampanyalarında da toplam 268 milyon dolar harcadı.

Michael Bloomberg, belediyenin yanı sıra New York’taki sanat, kültürel ve sağlık kuruluşlarına toplamda 263 milyon dolar bağışta bulundu. Bloomberg, ülke geneline yayılan silahsızlandırma yasa teklifine destek kampanyalarına 7 milyon, göçmenlik reformu için 5.7 milyon ve gönüllü çalışan gruplara 6.2 milyon dolar maddi yardımda bulundu.

NYC’de özellikle emlak ve çevre dostu yatırımları ile tanınan Bloomberg, hem otobüs hem bisiklet yollarını genişleterek vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmasını teşvik etti. Eski başkan, evinden işyerine giderken zaman zaman metroyu tercih ediyordu.

(CİHAN)


Dünya