Boğarak öldürdüğü kadının bileziklerini çalan kadına ömür boyu hapis cezası

11 Haziran 2010 - 17:25

Sakarya'nın Karapürçek ilçesinde eski komşusu olan bir çocuk annesini boğarak öldürdükten sonra bileziklerini çalan katil zanlısı kadın, cinayet suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Karapürçek ilçesinde 22 Eylül 2008'de meydana gelen olayda, eski komşusu olan Hülya Durmuş'u çıkan tartışmada boğarak öldürdüğü ve maktulün kolunda bulunan 4 bin 500 TL değerindeki bilezikleri çaldığı iddiasıyla yargılanan Sevcan Ayhan'ın (23), yargılanmasına Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada tutuklu sanık Ayhan, avukatı Yusuf Akar ile maktul Durmuş'un yakınlarının avukatı Gülben Demircan Babaoğlu katıldı.

'Kasten nitelikli öldürme ve gündüz vakti konutta gasp' suçlarından yargılanan sanık Ayhan, son savunmasında dedesi yaşındaki bir kişinin kendisini taciz ettiğini, eski komşusu olan maktule başından geçen taciz olaylarını anlattığını söyledi. Maktulün konuşma sırasında öğrendiklerini herkese anlatacağını söylemesi üzerine aralarında tartışma çıktığını ileri süren Ayhan, "Olay günü maktulün evinde görüştüğümüz sırada başımdan geçen taciz olaylarını Hülya ablama anlattım. Ben samimi şekilde bunları anlatmama karşın Hülya abla öğrendiklerini sağda solda anlatacağını söyledi. Bana hakaret etti. Tüm bunlara rağmen ben her şeyi bırakıp evden çıkacaktım. Ancak en son söylediklerini kaldıramadım. Niyetim Hülya'yı dövmekti. Öleceği aklıma bile gelmedi. Hala nasıl olduğunu bilemiyorum." dedi.

"BİLEZİKLERİ HIRSIZLIK SÜSÜ VERMEK İÇİN ALDIM"

Kimsenin malına göz koymadığını, 10 bin TL'lik borcunun olmasının da bir insanı öldürmeyi gerektirmeyeceğini iddia eden Ayhan, şunları söyledi: "Benim ve eşimin iş yeri var. Bu parayı belirli bir sürede kazanmamız mümkündür. Ben Hülya Durmuş'un bileziklerini öldükten sonra hırsızlık suçu vermek için aldım. Bu olaydan sonra kaçacaktım. Ancak Hülya'nın öldüğünü duyunca geldim teslim oldum. Olay nedeniyle pişmanım."

Tutuklu sanığın avukatı Yusuf Akar ise müvekkilinin olayın meydana geldiği eve maktulün altınlarını çalmak ve gasp için gitmediğini savundu. Otopsi sırasında maktulün üzerinden 9 bin 500 TL para çıktığını hatırlatan Akar, "Otopsi sırasında tutulan tutanaktan anlaşılacağı üzere maktulün koynundan 9 bin 500 TL para çıkmıştır. Müvekkilim bunlara hiç dokunmamıştır. Müvekkilim cinayeti işledikten sonra olaya hırsızlık suçu vermek amacıyla maktulün kolundan bileziklerini çalmıştır. Maktulün müvekkilime hakaretlerde bulunması sonucu aralarında kavga çıkmış. Kavgada maktul müvekkilime şiddetli tokat atmıştır." diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Ayhan'ı Hülya Durmuş'u gasp suçunu gizlemek ve kolaylaştırmak için öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki iyi hal ve tavırlarını lehine takdiri indirim nedeni kabul eden mahkeme heyeti, sanığın cezasını müebbet hapse çevirdi. Mahkeme heyeti, konutta gasp suçundan dolayı da Ayhan'ı 10 yıl hapse mahkûm etti.

Karapürçek ilçesinde oğluyla birlikte yaşayan Hülya Durmuş, iki yıl önce evinin banyosunda baygın halde bulunmuş. Hastaneye kaldırılan bir çocuk annesi kadın hayatını kaybetmişti. Yapılan otopside Durmuş'un boğularak öldürüldüğü ve kolundaki bileziklerin çalındığı belirlenmişti. Katil zanlısı olarak tutuklanan Sevcan Ayhan'ın aldığı otomobilin kredi borcunu ödemekte zorlandığı ve kendisine borç para vermeyen maktulü altınlarını alabilmek için öldürdüğü öne sürülmüştü.


(CİHAN)


Türkiye