Bozyazı'da hortum seralara zarar verdi

18 Ekim 2013 - 13:52

MERSİN - Mersin'in Bozyazı ilçesinde meydana gelen hortumda, yüzlerce dönüm tarım alanı zarar gördü. İlk belirlemelere göre, hortumun yaklaşık 300 dönüm muz serasına zarar verdiği belirtildi.

Bozyazı'da gece yarısı sağanak yağışın ardından çıkan hortum'un, Merkez Mahallesi'nden başlayıp Çopurlu ve Gürlevik mahallelerinde bulunan yaklaşık 300 dönüm muz serasına ve bazı evlere zarar verdiği görüldü. Günün ağarmasıyla seraları zarar gören vatandaşları ziyaret eden Kaymakam Mustafa Erkayıran, vatandaşlara geçmiş olsun dedi.

İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin, zarar gören seraları dolaşarak gerekli hasar tespit çalışmalarını yaptığını söyleyen Erkayıran, bu tespitleri en kısa sürede bitirip gerekli olan işlemleri başlatacaklarını söyledi. Vatandaşların seralarını sigortalatmalarının öneminden bahseden Erkayıran, 'ilk incelemelerde yaklaşık 300 dönüm muz serasının zarar gördüğünü, bunun da maddi değerinin toplamda 12 trilyon gibi bir rakamın ortaya çıkabileceğini belirtti.

Hortumda serası zarar gören Ali Hasdeniz, yaklaşık iki buçuk dönüm serasının zarar gördüğünü söyledi. Sezona yeni başlamaları nedeniyle ürünün büyük bir kısmının daha serada olduğundan zararların bir kat daha arttığını ifade eden Hasdeniz, "Mala gelen cana gelmesin önemli olan bu, Allah'ın takdiri, sabredeceğiz, yapacak bir şeyimiz yok. Devletimiz gerekli inceleme ve tespitleri yapıyorlar.'' diye konuştu.

Komşuluk ilişkilerinin öneminden bahseden Muhammet Atik ise ''Komşunun yıkılan serası benim de seram sayılır, ona bir zarar geldiyse komşu olarak bana da gelmiş demektir. Komşu varsa ben varım, komşu yoksa ben de yokum. Allah bizleri ve ülkemizi daha büyük afetlerden korusun.'' dedi.
(CİHAN)


Güncel