Breivik'in iki saldırı daha planladığı ortaya çıktı

30 Temmuz 2011 - 11:54

KOPENHAG - Norveç'te gerçekleştirdiği kanlı saldırılarla 77 kişinin ölümüne neden olan Anders Behring Breivik'in başkent Oslo'daki patlama ve Utöya adasındaki saldırıya ilave olarak iki farklı adrese daha saldırı planladığı öğrenildi. Söz konusu adreslerin; Norveç Kraliyet Sarayı ve İşçi Partisi'nin Oslo'daki merkez ofisi olduğu belirtiliyor.
Dün ikinci sorgusu yapılan Anders Behring Breivik'in yeni itiraflarda bulunduğu belirtiliyor. 22 Temmuz'da Oslo'da gerçekleşen patlamalardan hasar gören binalardan biri olan VG gazetesinin haberine göre Breivik iki ilave saldırı daha planlıyordu. Habere göre Breivik karşılaştığı bazı lojistik problemler nedeniyle saldırıları gerçekleştirememiş.
Breivik'in avukatı Geir Lippestad, Breivik'in yeni saldırılar planladığını doğruladı. Dünkü sorgulamanın ardından soruları cevaplayan Lippestad, "Breivik'in A ve B planları vardı. Gerçekleştirdiği eylemler muhtemelen B planıydı. Ben şu anda tam olarak neler planladığıyla ilgili bir açıklama yapmak istemiyorum" dedi.
Polis avukatı Pål-Fredrik Hjort da Norveç medyasına yaptığı açıklamada Breivik'in ilave saldırılar planladığını doğruladı. Hjort, "Breivik ikinci sorgulamada daha farklı adreslere de saldırılar düzenlemeyi planladığını itiraf etti" dedi.
Norveç polisi saldırıların ardından başta İşçi Partisi'ne ait binalar olmak üzere birçok hükümet binasındaki güvenlik önlemlerini arttırmıştı.

(CİHAN)


Dünya