BTSO Başkanı Sönmez: Ekonominin pekiyi olan karnesinin en zayıf halkası dış ticaret açığı

30 Aralık 2010 - 17:30

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, bu yılki temposuyla yıldızlı pekiyi almaya layık olan Türkiye ekonomisinin zayıf halkasının dış ticaret açığı olduğunu söyledi.

Celal Sönmez, yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılının Kasım ayı itibariyle geçen 11 ayda ihracatın yüzde 10.9 artışla 102 milyar dolar olduğunu, buna karşılık ithalatın yüzde 31 artışla 165 milyar doları bulduğunu kaydetti. Sönmez, "Dış ticaret açığımız geçen yıla göre yüzde 85.7 artışla 62.8 milyar dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 62'ye indi. Dışarıya sattığımız malın neredeyse iki katı ithalat yaptık. Eğer dış ticaretin büyüme üzerindeki etkisi bu kadar menfi olmasaydı Türkiye bu yılı rekor bir büyüme oranıyla tamamlayabilirdi." dedi.

Celal Sönmez, uluslararası kur akımlarının oluşturduğu sıcak para baskısıyla Türk Lirası'nın değerlendiğini, bunun da ithalatı cazip hale getirdiğini, ihracatı ise zorlaştırdığını ifade etti. Sönmez, şunları dile getirdi: "Türkiye'nin ihracatta geleneksel pazarı olan Avrupa Birliği ülkeleri, ülke ülke gezen kriz nedeniyle 2010'da yüzde 1 civarı çok kötü bir büyüme performansı ortaya koydu. Bu da bizim ihracatımızın yeteri kadar artmasına engel teşkil etti. Yapmamız gereken şey, ihracat pazarlarını çeşitlendirerek ekonomilerin daha canlı olduğu ülkeleri hedeflemekti. Bu yolda iyi niyetli adımlar da atıldı. Ancak dış ticarette yeni pazarlar edinmenin zorluğu bir kez daha ortaya çıktı. Sonuçta geçen yıl toplam ihracatımızda AB ülkelerinin payı yüzde 46.1 iken bu yıl yüzde 46.3 oldu. Küresel ekonomide eksen kaymasının bizim ülkemiz için çok zor olduğunu da yaşayarak gördük."

Türkiye'nin, 2010 yılını yüzde 8'e yakın bir büyüme ile tamamlayacağını, ancak bu büyümeyi sağlayan canlı iç talebin gelecek yıl bu tempoyla devamının zor olduğunu belirten Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekonominin, iç ve dış talep arasında bir denge kurarak sağlıklı büyümesi lazım. Sadece iç talebe dayalı büyüme, bir süre sonra sorun olmaya başlıyor. Bu nedenle ekonomideki büyümeyi sağlayan özel sektörün rekabet gücünü artırıcı önlemler almak şart. Üretimin ithalata bağımlılığını azaltacak bir yapıyı kurmak zorundayız. Bunu başardığımız anda, ihtiyacımız olan istikrarlı büyüme dönemine kavuşabiliriz."


(CİHAN)


Ekonomi